Livratori din Bangladesh, înșelați și exploatați în România. Nu aveau zile libere, erau amenințați și primeau mâncare expirată
Zeci de cetățeni din Bangladesh dornici să muncescă în România au fost păcăliți și exploatați. Au plătit bani grei doar pentru a ajunge în țara noastră, cu iluzia unui contract legal de muncă. Cei care au îndrăznit să-și ceară drepturile au fost amenințați și chiar bătuți. Trei bengalezi și o româncă sunt acuzați de trafic de persoane. Atenție, urmează informații cu impact emoțional!
Liderul grupării, poreclit Ovi, a ajuns în România în 2022 și în colaborare cu o româncă a deschis o firmă pentru recrutarea de muncitori din țara natală. Îl ajuta și tatăl său aflat în Bangladesh.
Doritorilor le cerea o taxă cuprinsă între 8.000 și 10.000 de euro pentru un contract de muncă în România. Unii oameni și-au vândut casele ca să obțină banii sau au făcut împrumuturi dezavantajoase chiar de la apropiați ai grupării.
În România, după expirarea vizelor de ședere, muncitorii erau mințiți că li s-au obținut permise de muncă.
Au fost foarte mulți cetățeni begalezi depistați la ghișeu la imigrări în ilegalitate. Semnul de întrebare a fost de ce se duceau singuri, în ilegalitate, la ghișeu. Ei nu știau care e statutul lor în România și auzeau din comunitate că firma nu le face contracte de muncă. Firma nu le făcea contracte și profita de munca lor, a explicat un ofițer DCCO – Poliția Română.
Ancheta procurorilor și polițiștilor de la combaterea criminalității organizate a arătat că bengalezii erau plătiți, teoretic, cu maximum 4.000 de lei pe lună. Iar liderul grupării le percepea atât de multe taxe încât victimele rămâneau numai cu ceva mărunțiș.
Mărturiile victimelor arată condițiile grele la care îi supuneau exploatatorii lor.
- Nu aveam zile libere, era același program și sâmbăta, și duminica. Când îl întrebam de salariul promis, Ovi îmi spunea că actele costă foarte mult și el trebuie să plătească taxe la statul român, plus că trebuia să-mi oprească și taxa pentru bicicletă. Primele 7 luni nu am fost plătit.
- În primele 3 luni am primit 10% din ceea ce reuşeam să aduc în firmă, din încasări. Apoi aveam stabilit un plafon de încasări de 10.000 lei, iar dacă îl îndeplineam primeam câte 1.000 de lei pe săptămână. Uneori primeam acești bani cu întârziere, însă, pentru a îndeplini sarcinile lucram câte 10 ore pe zi, 7 zile pe săptămână.
Avocata unuia dintre muncitorii exploatați vorbește despre problemele acestora.
Claudia Postelnicescu, avocata unei victime: Este extrem de înfricoșat, a avut certe amenințări că va fi bătut dacă vorbește. Nu i s-a dat dreptul să își vadă contractul, nu știe ce a semnat. Nu a avut acces la mâncare proaspătă, primeau mâncare expirată.
Liderul grupării și mâna sa dreaptă au fost arestați preventiv, în timp ce al treilea complice e în Bangladesh. Acuzațiile sunt foarte grave: constituirea unui grup infracțional, trafic de persoane în formă continuată și supunere la muncă forțată. Peste 20 de victime au fost identificate până acum.

