Zelenski: Construim împreună cu România două linii noi de furnizare a energiei

12 March 2026, 16:42 (actualizat 12 March 2026, 16:46)

“Vom avea două interconectoare în domeniul energiei electrice, foarte convenabil și pentru România, și pentru securitatea energetică a Ucrainei” a spus preşedintele Zelenski.

“Construim împreună cu România două linii noi de furnizare a energiei și acest lucru va permite României să devină mai puternică pentru a garanta securitatea în această regiune. E reciproc avantajos pentru ambele state” a transmis preşedintele Zelenski, în cadrul conferinţei comune cu omologul român.

Volodimir Zelenski: Am avut mai multe discuții. Am început un dialog destul de consistent, vom continua discuțiile. Vom avea 2 interconectoare în domeniul energiei electrice, foarte convenabil și pentru România, și pentru securitatea energetică a Ucrainei. Am vrea ca primul să fie gata până la finalul anului. Există probleme de birocrație, dar suntem convinși că până la finalul anului să fie gata. Despre cel mare, nu știu să spun.

Președinții României și Ucrainei au semnat joi, la Palatul Cotroceni, o declarație de parteneriat strategic. „Istoric, a existat neîncredere între țările noastre. Aceasta s-a evaporat”, a spus Nicușor Dan.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite