Biroul Permanent Național al PSD, hotărâre legată de participarea în coaliția de guvernare
Biroul Permanent Național al Partidului Social Democrat se reunește astăzi de la ora 10.00, la sediul central al PSD din Șoseaua Kiseleff. Conducerea partidului este așteptată să ia o hotărâre legată de participarea la guvernare. Iar puţin după prânz, liderii coaliției se reunesc în ședință.
Liderul social-democraților, Sorin Grindeanu a răspuns unor întrebări ale ziariștilor, declarație chiar înainte de începerea ședinței:
– Ați mai primit cifre noi de la domnul Nazare?
–Am mai primit! Aseară, târziu. Asearã, târziu, a trimis bugetul pe care… sau proiectul de buget, ca să fiu mai clar.
– Era diferit față de ce ați discutat? Veți cere astăzi în coaliție o discuție pe situația prețurilor la carburanțe din România?
–Prim-ministrul trebuie să facă o informare pe treaba asta, dar nu e pe agendă.
– Ar trebui o plafonare, poate, a prețului carburanților?
–Hai să vedem ce spune.
– Cât de mult afectează faptul că a fost atacată la Curtea Constituțională ordonanța pe administrație?
–E în vigoare. Ordonața e în vigoare, își produce efectele, chiar dacă a fost atacată, ordonanța e în vigore.
– Consultarea pe Facebook, ce spune? Ar trebuit să ieșiți la guvernare?
–Asta să fac eu, pentru mine, pe canalul meu personal, să iau pulsul.

