Uniforme istorice ale vameșilor, în expoziție la Parlament
“Graniţele divid, vămile unesc”. E mesajul transmis în cadrul expoziției găzduite în aceste zile de Palatul Parlamentului. Vizitatorii vor putea vedea uniforme și chipiuri istorice care au marcat ultimii 50 de ani din vămile noastre si ale Republicii Moldova.
Expoziția cuprinde și o colecție de drapele românești, documente și registre vechi de vamă. Evenimentul este organizat de Autoritățile Vamale din România și Republica Moldova în colaborare cu Asociația Națională a Lucrătorilor Vamali și este susținut de Televiziunea Română. Expoziția rămâne deschisa până pe 29 martie, iar accesul este liber.
Vasile Şoiman – preşedinte A.N.P.L.V. din România: “Invit copiii să vină să vadă, că vor cunoaște în câțiva pași, în câteva minute o întreagă istorie a Republicii Moldova. Avem o colecție foarte frumoasă de fotografii cu echipele noastre chinologice și, nu în ultimul rând, o colecție de imagini cu vechile vămi ale României”.
Radu Vrabie – directorul Serviciului Vamal al Republicii Moldova: „Este parte a muzeului serviciului vamal cu care ne mândrim și ne place să aducem oaspeți și ne bucurăm că putem să arătăm aceasta și aici la București”.
Mihai Savin – preşedintele Autorităţii Vamale Române: “Noi celebrăm astăzi, si fără să avem o dată exacăa, și ziua vămii românești. De peste șase secole tot vorbim despre vamă. Sigur că vama a avut și a suferit multe reforme până la reforma actuală, care înseamnă modernizare, aliniere la valorile europene și sigur respectându-și misiunea de a garanta siguranța frontierelor”.

