FCSB eliminată din play-off după victoria lui FC Argeș cu Dinamo

Ricardo Matos (stânga) a marcat golul victoriei pentru FC Argeș cu Dinamo / Profimedia Images
1 March 2026, 19:59 (actualizat 2 March 2026, 21:32)

Pentru prima dată de când există actualul format în Superliga de fotbal, FCSB va continua campionatul doar în turneul pentru evitarea retrogradării, deținătoarea titlului nemaiavând șanse în plan sportiv să prindă top 6 după succesul piteștenilor la București.

FC Argeș a dat lovitura duminică pe Arena Națională și a învins-o pe Dinamo cu 1-0, obținând astfel calificarea în play-off-ul Superligii în dauna lui FCSB.

Ambele echipe au trecut pe lângă deschiderea scorului din primele minute, dar Căbuz a anulat șansa lui Cîrjan, iar Epassy a intervenit salvator în două rânduri, faze care s-au întâmpmlat în primele opt minute.

Pressing-ul avansat al piteștenilor a încurcat în multe rânduri construcția lui Dinamo, totuși Karamoko putea marca în minutul 22, însă șutul său plasat a fost respins spectaculos de portarul oaspeților.

Tot Karamoko a nimerit bara (’39) și astfel combatantele au intrat cu scor alb la pauză după o repriză animată.

Ocaziile au continuat să apară la ambele porți și după pauză, iar golul a venit în poarta dinamoviștilor după un corner: Matos a șutat violent din interiorul careului după o preluare scurtă și Epassy n-a mai avut ce face, 0-1.

Rezultatul este o adevărată lovitură nu doar pentru Dinamo, care ratează ocazia să vină mai aproape de liderul Craiova, dar mai ales pentru campioana FCSB, care nu mai are șanse matematice să obțină locul 6. Singurele speranțe ale roș-albaștrilor se leagă de o eventuală decizie administrativă împotriva echipei CFR Cluj, care riscă o depunctare dacă nu achită urgent o datorie.

UTA – FCSB 2-4, victorie de palmares pentru viitoarea fostă campioană

La o oră după succesul piteștenilor, FCSB a făcut instrucție la Arad cu UTA, obținând o victorie categorică ce o ajută să înceapă play-out-ul de pe prima poziție.

Folosit ca mijlocaș la închidere, Lixandru a reușit o dublă în prima repriză, când au mai punctat Abdallah pentru gazde și Cisotti.

Misiunea echipei lui Charalambous a devenit și mai ușoară, după ce arădenii au rămas în zece, Odada fiind eliminat chiar înainte de pauză pentru o intrare dură asupra lui Olaru. A înscris și Bîrligea, dar pe final Alomerovic a punctat din lovitură liberă pentru rezultatul final.

În primul meci de dumincă, Petrolul și Csikszereda au remizat, 1-1, la Ploiești. Gazdele au marcat imediat după pauză prin „under”-ul Rareș Pop, iar ciucanii au egalat din penalty prin Paszka.

Etapa a 29-a:

Dinamo – FC Argeș 0-1 (Matos ’75)

Petrolul – Csikszereda 1-1 (R. Pop ’51 / Paszka ’61 pen)

UTA – FCSB 2-4 (Abdallah ’18, Alomerovic ’87 / Lixandru ’11, ’35, Cisotti ’25, Bîrligea ’62)

Sâmbătă:

Farul – CFR Cluj 1-2 (Ișfan ’64 / Alibek ’16, Muhar ’27)

”U” Craiova – Metaloglobus 2-1 (Rus ’49, Pasagic ’79 aut. / Purece ’3)

Vineri:

”U” Cluj – Oțelul 4-0 (Macalou ’4, Lukic ’27, Coubiș ’70, Drammeh ’75, )

Hermannstadt – FC Botoșani 3-1 (Chorbadzhiyski ’17, Neguț ’32, Chițu ’50 / Bordeianu ’59)

Luni:

Unirea Slobozia – Rapid (ora 19:30)

Clasament:

Etapa viitoare (6-9 martie):

Metaloglobus – UTA, Rapid – ”U” Craiova, Csikszereda – Farul, FCSB – ”U” Cluj, CFR Cluj – Dinamo, Oțelul – Hermannstadt, FC Botoșani – Petrolul, FC Argeș – Unirea Slobozia.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite