Trump anunţă că a semnat documentul prin care sunt instituite tarife de 10% pentru toate ţările începând din 24 februarie
Preşedintele SUA Donald Trump anunţă că a semnat documentul prin care sunt instituite tarife de 10% pentru toate ţările începând din 24 februarie, transmite BBC.
Președintele SUA, Donald Trump, a impus un nou tarif global de 10%, după ce Curtea supremă a SUA a declarat ilegale mare parte dintre vechile taxe, numind decizia „teribilă” și numindu-i „proști” pe judecătorii care i-au respins politica comercială.
Președintele a dezvăluit planul la scurt timp după ce judecătorii au scos în afara legii majoritatea tarifelor globale anunțate de Casa Albă anul trecut.
Printr-o decizie de 6-3, instanța a decis că președintele și-a depășit atribuțiile.
Decizia a fost o victorie majoră pentru companiile și statele americane care au contestat taxele, deschizând calea către rambursări de tarife în valoare de miliarde de dolari, injectând totodată o nouă incertitudine în peisajul comercial global.
Vorbind vineri de la Casa Albă, Trump a transmis că rambursările nu vor veni fără o luptă legală, spunând că se așteaptă ca problema să rămână blocată în instanță ani de zile.
De asemenea, el a spus că va apela la alte legi pentru a continua cu tarifele sale, despre care a susținut că încurajează investițiile și producția în SUA.
„Avem alternative – alternative excelente și vom fi mult mai puternici pentru asta”, a spus el.

