Nicușor Dan, după Consiliul pentru Pace: E important să fii prezent, pentru ca tu însuți să ai securitate și pentru că Statele Unite sunt partenerul strategic al României

19 February 2026, 20:45 (actualizat 19 February 2026, 21:36)

Președintele Nicușor Dan a susținut declarații de presă, la Ambasada României în SUA, după participarea la reuniunea inaugurală a Consiliului pentru Pace.

Declarația președintelui Nicușor Dan, în format live text:

  • E important să fii prezent, pentru că tu însuți să ai securitate și pentru că Statele Unite sunt partenerul strategic al României și pentru că România are o tradiție de a colabora, de a fi prezent în Orientul Mijlociu și este o inițiativă cât se poate de concretă, realizabilă a restabili pacea în regiune.
  • Pe scurt, asta a fost. Așa cum am spus în discursul pe care l-am avut, România a ajutat deja în plan umanitar și s-a angajat să o facă mai mult.
  • Noi deja, împreună cu Uniunea Europeană, cu Israel și cu Organizația Internațională a Sănătății, am scos copii din Gaza, bolnavi sau răniți, pe care i-am tratat fie în spitale din România, fie au fost transferați mai departe în spitale europene.
  • Ne-am angajat să facem asta în continuare. Ne-am angajat să ajutăm pentru restabilirea sistemului de urgență, ambulanțe, pompieri, toate astea și cu donații de anumite materiale.
  • Deja dăm burse școlare pentru studenți palestinieni. Ne-am angajat să continuăm să facem asta și în măsura posibilului să contribuim la reparații de școli.
  • Am făcut asta de-a lungul timpului în alte zone din lume pentru situații post-conflict cum suntem în Gaza, să ajutăm la formarea unor instituții, poliția locală de acolo, justiție, administrație publică.
  • Avem o expertiză și putem să contribuim cu asta.
  • Ca rezultat general al întâlnirii, mi se pare remarcabil că multe state, într-o situație financiară mai bună decât România, s-au oferit să contribuie.
  • Suntem în situația unei diplomații economice în care state contribuie pentru stabilizarea unei părți de lume destul de apropiată geografic de România și asta nu poate decât să ne bucure.

Răspunsuri la întrebările jurnaliștilor:

Despre discuțiile cu secretarul de stat Marco Rubio: În tipul acesta de reuniuni sunt mai mult chestiuni de politețe între diversi și participanți. Am discutat 1-2 minute cu multă lume de aici, din multe zone ale lumii, dar, în ceea ce privește relația cu Statele Unite, este o relație diplomatică, care se face prin Ministerul de Externe, prin consilieri, prin întâlniri tehnice, prin vizite ale miniștrilor aici, prin Ambasadea României din Statele Unite. Deci este un dosar care crește și care are multe paliere.

Despre întrevederea cu liderii coaliției înainte de pronunțarea CCR în favoarea reformei pensiilor magistraților și votul judecătorului Busuioc: Judecătorii au fost numiți acolo de Cameră, de Senat, de președinte și mai departe, mai puțin niște chestiuni absolut informale. Nu cred că putem vorbi de influență la nivelul judecătorilor Curții. Pe de altă parte, judecătorii Curții trăiesc în mijlocul societății și cred că, în chestiuni în care interpretarea poate să fie într-o parte sau alta, trebuie să te uiți și la societate ce își dorește.

Despre absența de la forumul de la Davos și conferința de la Munchen:  Da, faptul că n-am mers anul ăsta nici la Davos, nici la Munchen nu înseamnă că nu ne vom duce peste un an sau peste doi, când o să avem fie niște discuții, fie niște proiecte, fie niște mesaje de transmis. De ce am venit aici? Am venit pentru că este o inițiativă, cum am spus mai devreme, este o inițiativă a partenerului nostru strategic și este o chestiune de securitate, în condițiile în care, în lumea actuală, toate lucrurile sunt legate între ele. Participăm la Coaliția de voință, de exemplu, pentru că ne interesează securitatea Europei și e important să fim acolo unde se iau decizii.

Despre participarea la reuniunea inaugurală a Consiliului pentru Pace: Am explicat de ce am venit. Pentru politica noastră externă e important să fim parteneri în diferite formate și mai ales, dacă vorbim strict de securitate, să consolidăm, să aprofundăm parteneriatul cu Statele Unite. Asta e motivul pentru care am venit. Bineînțeles, în subtext, se pune întrebarea pe care am auzit-o încă din campania electorală. Cum alegem între Statele Unite și Uniunea Europeană? Și răspunsul meu încă din campania electorală a fost: nu alegem între Statele Unite și Uniunea Europeană. Avem și într-o parte și în alta, încercăm să fim partenerii corecți în toate parteneriatele pe care le avem. Iar aici Comisia Europeană însă și-a fost reprezentată.

Despre faptul că președintele Trump l-a numit la prezentarea participanților premier, nu președinte al României: Nu e timpul trecut. Se mai întâmplă, da.

Despre aprecierile făcute de Donald Trump la adresa României: Toate eforturile, pe toate palierele pe care le-am făcut în această relație. Ambasada, miniștrii, discuțiile tehnice care au loc, colaborările chiar anterioare pe diferite paliere, toate lucrurile astea completează un tablou al unei relații care este extrem de matură, cu interese reciproce, bineînțeles, între România și Statele Unite.  

Despre întâlnirea cu lideri din administrația americană: Așa cum am spus, am vorbit un minut cu domnul Witkoff, am vorbit cu domnul Kushner, am vorbit cu Marco Rubio, am vorbit cu multă lume, că în jurul acestui eveniment au fost momente în care ăsta a fost setting-ul, dar chestiunile serioase se fac la nivel diplomatic. Deci asta a fost numai o chestiune de politețe. În acest moment, dincolo de personalul Ambasadei, în acest moment sunt cel puțin cinci sau șase oficiali români care discută cu oficialii americani pe diferite paliere. Săptămâna viitoare vor fi alții, săptămâna viitoare vor fi alții. Deci ăsta este modul în care discutăm lucrurile.  Bineînțeles că prezența președintelui a fost un gest simbolic pentru această relație, dar nu în interacțiunea președintelui se reglează lucrurile astea tehnice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite