Interlopul Nuțu Cămătaru, reabilitat de Curtea de Apel București. Decizia instanței nu este definitivă
Interlopul Nuțu Cămătaru, pe numele lui Ion Balint, a fost reabilitat miercuri, printr-o decizie a Curții de Apel București.
Frații Ion și Vasile Balint, cunoscuți ca Nuţu şi Sile Cămătaru, au fost trimişi în judecată în 2013, pentru săvârşirea mai multor infracţiuni de violenţă.
Nuțu Cîmătaru a fost condamnat definitiv la 5 ani şi 5 luni de închisoare, fratele său Vasile (Sile) la 5 ani şi 6 luni de închisoare, iar fiul acestuia, Mario Nuţu Balint la doi ani de închisoare cu suspendare.
Nuțu Cămătaru a ieșit din închisoare în 2019, iar fratele său a fost eliberat condiționat anul trecut.
Decizia instanței de miercuri le șterge, practic, din cazier, condamnările. Decizia nu este definitivă.

