La mulți ani, Florin Piersic! Gala aniversară dedicată zilei marelui actor a fost difuzată la TVR 1
Florin Piersic împlineşte astăzi 90 de ani. Luni seară, la Teatrul Naţional din Bucureşti, admiratorii şi colegii i-au dat replica într-un spectacol al sentimentelor reciproce: “Şi noi te iubim, maestre”. Pentru că şi marele actor şi-a iubit toată viaţa publicul. Alături de Mărgelatu au fost şi soţia, dar şi nepoata şi fiica ei. La mulți ani, maestre!
FLORIN PIERSIC, actor: Iubiții mei spectatori, mă aflu pe scenă, unde am jucat zeci, sute, mii de spectacole, la Teatrul Național din București. Să nu mă uitați prea repede! Gândiți-vă totuși că avem o întâlnire, o întâlnire, cum îmi place mie să spun, de dragoste. Cu cine? Cu mulți și cu Florin Caisă… adică Piersic. Vă pup! Adică vă îmbrățișez.
La Naționalul bucureștean au venit oameni de toate vârstele, care și-au amintit cu drag de filmele și de spectacolele de teatru în care l-au văzut pe Florin Piersic.
În aglomerația de la intrarea în teatru am întâlnit o poveste cu totul deosebită – cea a doamnei Teodora Georgescu.
Teodora Georgescu: Eu am 90 de ani, sunt născută odată cu el. În aceeași lună? În aceeași lună. Îi spun să mai trăiască!
Colegii de breaslă și-au îmbogățit sufletul cu vorbele de duh ale lui Florin Piersic, atunci când drumurile li s-au intersectat, pe scenă.
Manuela Hărăbor, actriță: Multe, multe. Dar una care mi-a rămas în suflet a fost bucuria și plăcerea de a trăi. Și spunea așa: Cea mai frumoasă profesie este viața.
George Ivașcu, actor: El a știut să-și iubească publicul în orice rol a făcut. Dovadă că publicul continuă să-i mulțumească și să-i spună “Și noi te iubim, Florine!”
Oana Pellea, actriță: Am venit cu tot sufletul, pentru că îl iubesc, și îl iubesc de-o viață.
Aseară, la Gală, Medeea Marinescu a fost alături de Florin Piersic.
Medeea Marinescu, actriță: La premiera “Străini în noapte”, Florin a avut emoții mai mari decât aveam eu. Și asta, indirect, spunea ceva despre generozitatea lui, ca partener.
Soția lui Florin Piersic n-a venit singură la Gală, ci însoțită de nepoata actorului și de fiica ei.
Anna Torok, soția lui Florin Piersic: Omul Florin Piersic în sufletul meu este cel mai frumos, cel mai bun om. Și din cei 90 de ani ai lui, îi mulțumesc că 40 mi i-a oferit mie. Îl iubesc și mai mult. Atât!
Roxana Filip, nepoata lui Florin Piersic: Am adus mesajul din Bucovina pentru Florin Piersic, unchiul meu, îl admir foarte mult pentru tot ce a realizat.
Gala Florin Piersic 90 a fost difuzată luni seară, de la ora 21.00, la TVR 1.

