Lebedele care iernează pe lacurile din judeţul Neamţ, ajutate să treacă peste perioada geroasă

22 January 2026, 19:14 (actualizat 22 January 2026, 19:15)

Lebedele care iernează pe lacurile din judeţul Neamţ au avut nevoie de ajutor ca să treacă peste perioada geroasă. Angajaţii Directei Silvice le-au adus mâncare pentru că apa îngheţată le limitează accesul la hrană. Graţioasele păsări îi încântă de 15 ani pe localnici si pe turişti.

Sunt 15 ani de când lebedele s-au strâns pe lacurile din Neamţ. S-au acomodat cu mediul, cu prezenţa oamenilor şi, în primul rând, cu găsirea hranei, în zonă. Însă, gerurile din ultimele zile au îngheţat apa la mal şi a făcut dificilă găsirea hranei. Aşa că a fost nevoie de intervenţia oamenilor.

Angajaţii Direcţiei silvice au dus în zonele de hrănire a păsărilor câteva sute de kilograme de grăunţe de porumb.

Localnicii şi turiştii sunt încântaţi de prezenţa lebedelor, mai ales că acestea sunt blânde şi vin până la mal.

Pe cele trei lacuri aflate pe râul Bistriţa, în amonte de Piatra Neamţ, sunt peste 3000 de lebede, la care se adaugă şi un număr impresionant de raţe sălbatice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite