Codul galben de precipitații mixte și polei pentru București și alte trei județe a fost prelungit până la ora 11:00

22 January 2026, 07:54 (actualizat 22 January 2026, 09:39)

Meteorologii au prelungit până la ora 11:00, atenționările nowcasting Cod galben de precipitații mixte și polei, valabile în trei județe și în Municipiul București. Județele marcate cu Cod galben sunt Giurgiu, Ilfov și Teleorman. Avertizările de fenomene periculoase imediate (nowcasting) se emit pentru o perioadă de maximum șase ore, precizează ANM. 

Vremea rămâne rece joi, 22 ianuarie, cu cod galben de ger în mai multe zone ale țării. Dimineața este ger în nord și centru, iar local sunt precipitații mixte, polei și ceață. Bucureștiul, alături de județele Călărași, Giurgiu, Ilfov și Teleorman, s-au aflat, până la ora 09.00, sub cod galben de precipitații mixte, care au favorizat depuneri locale de polei, cu risc crescut de alunecări și accidente rutiere.

Administrația Națională de Meteorologie a emis inițial un Cod galben de polei pentru zona municipiului București și alte patru județe, în această dimineață, până la ora 9.00, apoi l-a prelungit pana la ora 11.00 pentru București și trei județe.

Potrivit meteorologilor, se vor semnala precipitații mixte care depun polei.

Prima atenționarea Cod galben de polei a fost valabilă în intervalul 22-01-2026 ora 5:05 până la 22-01-2026 ora 9:00.

Potrivit meteorologilor, valorile termice se vor situa în jurul celor specifice datei, însă dimineața va fi ger în Maramureș, cea mai mare parte a Transilvaniei, în nordul Crișanei și al Moldovei.

Cerul va fi mai mult noros și temporar vor fi precipitații slabe, predominant sub formă de ploaie în Dobrogea, mixte în cea mai mare parte a Moldovei și Munteniei, local în Oltenia, Transilvania și sudul Banatului și cu totul izolat în celelalte regiuni. În primele ore ale intervalului, pe arii restrânse se va depune polei.

Vântul va sufla slab și moderat. Temperaturile maxime se vor situa în general între -2 și 6 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -9 și 3 grade. Pe alocuri va fi ceață, asociată izolat cu depunere de chiciură.

Vremea în București

În capitală, temperaturile vor fi normale pentru această dată din an. Cerul va fi noros, iar în primele ore ale zilei vor fi precipitații slabe mixte și depuneri de polei.

Vântul va sufla în general slab. Temperatura maximă va fi de 2…3 grade, iar cea minimă de -1…0 grade. Noaptea vor fi condiții de ceață.

De asemenea, Capitala, împreună cu județele Călărași, Giurgiu, Ilfov și Teleorman se află sub cod galben, fiind semnalate precipitatii mixte care depun local polei. Acesta este valabil joi, 22 ianuarie, de la ora 5:05, până la 9:00.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite