Nou accident feroviar în Spania: un mort, mai mulți răniți. Un tren a lovit un zid care se prăbuşise peste calea ferată
Accidentele feroviare se ţin lanţ în Spania, încă în doliu după catastrofa din Andalusia, in care au murit peste 40 de oameni. O noua tragedie a avut loc pe o rută spre Barcelona. Mecanicul unui tren cu navetişti a murit şi peste 30 de călători au fost răniţi, după ce garnitura a lovit un zid căzut peste șine. Printre victime nu sunt cetăţeni români, informează Ministerul de Externe de la Bucureşti. Între timp, mecanicii feroviari din Spania ameninţă cu greva.
Trenul regional se îndrepta spre Barcelona. În jurul orei locale 21.00, a lovit zidul de sprijin, prăbușit pe șine pe o porţiune aflată între două staţii.
Cabina mecanicului, care a decedat, şi primul vagon au fost cele mai afectate. Tot acolo au fost şi cei mai mulţi pasageri răniți.
Lângă mecanic erau şi trei cursanți pe care acesta îi instruia. Pompierii au spus că doi dintre ei se numără printre cei grav răniți. Misiunea a fost dificilă. Eliberarea unui a dintre supravieţuitori a durat aproape o oră.
Autoritățile spaniole consideră că zidul s-a prăbuşit din cauza furtunilor şi ploilor abundente care s-au abătut asupra Spaniei.
🔴VIDEO | A #Barcelona commuter train crashed after a retaining wall fell onto the tracks, Spanish regional authorities said, killing at least one person and injuring 37 others.
— News.Az (@news_az) January 21, 2026
The crash in #Catalonia in northeastern Spain came just two days after a separate deadly train… pic.twitter.com/Vnag0Sl8Kr
Circulația pe întregul sistem principal de trenuri de navetiști Rodalies din Catalunya a fost complet suspendată, pentru verificări de siguranță. Serviciile vor fi reluate abia când liniile vor fi considerate sigure.
Într-un incident separat, traficul între două staţii de la sud de Girona a fost întrerupt după ce un tren cu 10 pasageri a sărit de pe şine. Nimeni nu a fost rănit. Ambele accidente s-au petrecut la doar două zile după coliziunea mortală a două trenuri de mare viteză în sudul Spaniei, în regiunea Andalusia, soldata cu peste 40 de decese.
În urma acestei tragedii, o fetiță de doar șase ani, unica supraviețuitoare din familia ei, a fost găsită mergând pe șine, singură. Copila se întorcea acasă cu părinții, fratele și un văr după o excursie la Madrid. Fuseseră să vadă musicalul Regele leu. Ea a suferit doar o rană ușoară la cap.

