Președintele Nicușor Dan a transmis că analizează implicațiile invitației lui Donald Trump ca România să facă parte din Consiliul pentru Pace privind Gaza
Președintele Nicușor Dan salută inițiativa lui Donald Trump pentru promovarea păcii și a inițiat un proces de analiză a propunerilor acestuia, inclusiv în privința Consiliului pentru Pace la care a fost invitată și România. Șeful statului nu este prezent la Davos, acolo unde se va discuta despre acest consiliu, dar precizează într-un comunicat că analiza pe baza căreia România va da un răspuns va ține cont de mai mulţi factori. Astfel, autoritățile vor avea în vedere implicațiile Consiliului pentru pace, dar și angajamentele pe care țara noastră le are în cadrul ONU și Uniunii Europene.
Președintele Nicușor Dan a transmis marți, într-un comunicat de presă, că salută inițiativa lui Donald Trump privind promovarea păcii și că în prezent analizează implicațiile Cartei Consiliului pentru Pace pentru a stabili compatibilitatea inițiativei cu obligațiile existente ale statului român.
“Președintele României, Nicușor Dan, salută inițiativa Președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, privind promovarea păcii și a securității internaționale, inclusiv eforturile dedicate identificării unor soluții pentru conflictul din Gaza și pentru alte provocări globale majore. În acest context, Președintele României a demarat un aprofundat proces de analiză al conținutului și implicațiilor Cartei Board of Peace, în raport cu angajamentele internaționale asumate anterior de România, în special cele din cadrul Organizației Națiunilor Unite, al Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa, precum și al Uniunii Europene. Această evaluare are ca obiectiv stabilirea gradului de compatibilitate a noii inițiative cu obligațiile existente ale statului român și identificarea modalităților optime prin care România poate contribui la atingerea obiectivului nostru comun de consolidare a păcii în lume” – se arată în comunicatul Administrației Prezidențiale.
Oana Țoiu, ministrul Afacerilor Externe: Președintele a anunțat public poziția României, aceea de a recunoaște succesul președintelui Donald Trump în gestionarea procesului de pace din Fâșia Gaza, intenția României de a se alătura pașilor următori de pace în Fâșia Gaza. De altfel, pentru asta există un mandat al Consiliului de Securitate ONU, dat la sfârșitul anului trecut. În ceea ce privește forma în care a fost propusă acum această invitație de a ne alătura unui bord pentru pace, aici este nevoie de mai multe discuții, atât față de implicațiile sale juridice, cât și implicații financiare. Și asta e poziția pe care o avem și în aceste zile, sunt mai multe întrebări la care este nevoie de răspuns privind investiția financiară și implicațiile juridice viitoare, dincolo de formatul pentru care există deja un mandat al Consiliului de Securitate ONU și anume, acela care privește procesul de pace necesar în Fâșia Gaza.
România a fost invitată să devină membru al „Consiliului pentru Pace”, printr-o scrisoare adresată de preşedintele SUA Donald Trump preşedintelui Nicuşor Dan, a transmis duminică Administraţia Prezidenţială.
Descris de Trump drept „cel mai mare și mai prestigios consiliu reunit vreodată”, comitetul îi va include pe fostul prim-ministru britanic Tony Blair, pe prim-ministrul canadian Mark Carney și pe secretarul de stat american Marco Rubio.
Trump a invitat 60 de ţări să se alăture Consiliului de Pace, însă doar cele care plătesc un miliard de dolari vor putea deveni membri permanenţi. Invitația a fost primită cu prudență. Doar Ungaria, unde premierul Viktor Orban este un aliat apropiat al lui Trump, a acceptat-o fără echivoc.
Liderii Franței, Germaniei, Italiei, Ungariei, Australiei, Canadei, Comisiei Europene, precum și ai unor puteri-cheie din Orientul Mijlociu s-au numărat printre cei invitați, potrivit surselor diplomatice și ale unor oficiali, care au confirmat informația. Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, președintele Argentinei, Javier Milei, și președintele Egiptului, Abdel Fattah el-Sisi, au primit invitații de a se alătura, potrivit declarațiilor lor sau ale birourilor acestora, notează CNN.
Și președintele rus Vladimir Putin a fost invitat să se alăture „Consiliului pentru Pace” al președintelui american Donald Trump. Vorbind cu jurnaliștii în cadrul unei informări regulate de presă, Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al lui Putin, a spus, potrivit CNN, că „președintele Putin a primit, de asemenea, prin canale diplomatice, o invitație de a se alătura acestui Consiliu pentru Pace”. El a declarat că Kremlinul analizează în prezent invitația și „speră să obțină mai multe detalii din partea americană”.
Administrația Prezidențială de la București a confirmat la rândul ei duminică primirea unei invitații în organismul dorit de președintele SUA. „Administrația Prezidențială confirmă primirea scrisorii transmise de președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, președintelui României, Nicușor Dan, prin care este adresată oficial invitația ca România să devină membru al Consiliului pentru Pace”, a transmis instituția.
Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională, Marius Lazurca, a afirmat ulterior că i se pare nepotrivit ca preşedintele Nicuşor Dan să răspundă „în pripă” unei iniţiative foarte importante a preşedintelui Donald Trump, ca România să facă parte din „Consiliul pentru Pace”, iniţiativă care angajează ţara noastră pe termen mediu, dacă nu lung, într-o iniţiativă de pace specifică.
Marius Lazurca a fost întrebat duminică seară la Antena 3 de ce preşedintele Nicuşor Dan nu i-a răspuns public preşedintelui Donald Trump pentru invitaţia transmisă României să devină membru al ”Consiliului pentru Pace”.
„Preşedintele Dan nu a reacţionat ca o minoritate totuşi de şefi de state, trei din şaizeci, care au mulţumit public pentru primirea invitaţiei adresate lor de preşedintele Statelor Unite. În acelaşi timp, a reacţionat întâi de toate Administraţia Prezidenţială, a confirmat primirea invitaţiei”, a declarat Lazurca.
„În al doilea rând, preşedintele Dan a mobilizat deja echipa domniei sale pentru a analiza nu numai invitaţia, care e un detaliu aproape ceremonial sau de protocol, ci substanţa iniţiativei preşedintelui Trump, care stă la temeiul acestei invitaţii. Suntem în acest moment într-un grup inter-instituţional de analiză a acestei iniţiative, într-un dialog direct nu numai între noi, în Administraţia Prezidenţială, ci şi cu Ministerul Afacerilor Externe, cu misiunile noastre la Bruxelles şi la New York, pentru a înţelege în detaliu şi în substanţă iniţiativa preşedintului Trump şi pentru a răspunde corespunzător”, a explicat consilierul prezidențial.

