Prefectul de Olt, Cosmin Floreanu, îşi poate relua atribuţiile. Tribunalul a revocat controlul judiciar
Prefectul judeţului Olt, Cosmin Floreanu, aflat sub controlul judiciar dispus de Parchetul Militar din luna decembrie 2025, îşi va relua de marţi atribuţiile de serviciu după ce luni, Tribunalul Olt a admis, prin soluţie definitivă, plângerea prefectului faţă de măsura controlului judiciar.
“În temeiul art. 213 alin. 1 şi 6 C.proc.pen. rap. la art. 211 alin. 1 C.proc.pen şi art. 202 alin. 1 C.proc.pen. admite plângerea formulată de inculpatul Floreanu Cosmin. În temeiul dispoziţiilor art. 213 alin. 6 C.proc.pen. şi art. 242 alin.1 C.proc.pen. revocă măsura preventivă a controlului judiciar luată faţă de inculpatul Floreanu Cosmin, prin ordonanţa Parchetului Militar de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti din data de 24.12.2025, în dosarul nr. 587/323/P/2025. În baza art. 275 alin. 3 C.proc.pen. cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă“, se arată în soluţia postată pe portalul instanţei şi pronunţată luni în Camera de consiliu a Tribunalului Olt.
“Mâine (marţi) mă voi întoarce la serviciu“, a afirmat, luni, pentru Agerpres, Cosmin Floreanu.
Prefectul Cosmin Floreanu (PSD) şi subprefectul Ştefan Nicolae (PNL) au fost plasaţi sub control judiciar pentru 60 de zile de către procurorii militari, pe 23 decembrie (subprefectul Ştefan Nicolae), respectiv pe 24 decembrie, iar şeful Centrului Militar Judeţean (CMJ) Olt, Daniel Constantin Pescaru, pe 31 decembrie, într-un dosar referitor la folosirea unei arme de foc la un exerciţiu militar pentru rezervişti organizat la finalul lunii mai 2025, în poligonul de la Redea din judeţul Olt.
Atât prefectul, cât şi subprefectul şi şeful CMJ Olt au contestat controlul judiciar, plângerile subprefectului Ştefan Nicolae şi şefului CMJ fiind admise de Tribunalul Olt, în ambele cazuri prin soluţii definitive.
Cosmin Floreanu şi Ştefan Nicolae sunt acuzaţi de uz de armă fără drept şi nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, într-o cauză instrumentată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti. Printre restricţiile impuse de controlul judiciar a fost interdicţia de a-şi exercita funcţia pe durata măsurii preventive.
Prefectul şi subprefectul judeţului Olt au participat în luna mai la un exerciţiu de mobilizare a rezerviştilor – MOBEX, în cadrul căruia, pe 28 mai, în poligonul militar din comuna Redea (în apropierea municipiului Caracal) a avut loc o secvenţă de tragere cu rezervişti.
Cei doi oficiali ar fi tras în poligon, sub supravegherea unui militar şi după instruirea privind folosirea armei, însă ulterior ar fi fost descoperite aspecte false menţionate în documentele militare, astfel încât să fie justificată folosirea cartuşelor utilizate de către prefect şi subprefect.
În perioada 26 – 30 mai, în judeţele Olt, Giurgiu şi Teleorman a avut loc exerciţiul MOBEX OT-GR-TR-25, ce a urmărit evaluarea rezervei de mobilizare. În poligonul de la Redea au fost prezenţi rezervişti din judeţele Olt şi Teleorman, pentru o secvenţă de instruire practică.

