Incident grav într-un liceu din Dâmbovița: elev bătut cu bâta în timpul pauzei
Incident extrem de grav într-un liceu din județul Dâmbovița. Un elev a fost bătut într-o sală de clasă de un tânăr de 19 ani, care a intrat nestingherit în unitatea de învățământ.
Polițiștii au un prim suspect în cazul elevului agresat joi, la școală. Un tânăr de 19 ani a fost reținut, pe bază de ordonanță, pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru lovire sau alte violențe și tulburarea ordinii și liniștii publice.
Acesta ar fi pătruns într-o clasă a unei școli din Găești, sărind gardul, și l-ar fi lovit cu o bâtă pe elevul în vârstă de 17 ani. Victima a ajuns ulterior la spital pentru îngrijiri medicale. Atenție, urmează imagini și informații cu puternic impact emoțional.
Agresiunea a avut loc joi, într-o pauză, într-o sală de clasă plină de elevi, la Liceul Tehnologic „Iordache Golescu” din Găești. Liceenii care au fost martori au filmat momentul în care tânărul de 19 ani l-a bătut pe colegul lor.
Potrivit datelor disponibile, nimeni nu a intervenit și nu a reclamat incidentul. Profesorii au anunțat poliția după ce au intrat în clasă și l-au văzut pe băiat lovit.
Ioana Dincă, director, Liceul Tehnologic „Iordache Golescu” din Găești: „În jurul orei 9:45, agresorul a pătruns prin spate în școală. A așteptat să iasă profesoara de la 11 C, a intrat și s-a năpustit în clasă. L-a reperat pe cel care a fost victima, s-a năpustit asupra lui și i-a aplicat lovituri repetate. Fetele au început să strige, pe hol era doamna îngrijitoare și o altă doamnă, au intervenit verbal, iar agresorul s-a speriat și a fugit.”
Reprezentanții IPJ Dâmbovița spun că, în urma cercetărilor, s-a stabilit faptul că, pe 15 ianuarie, bănuitul a pătruns fără drept într-o școală din Găești și a agresat elevul. Suspectul urmează să fie prezentat magistraților pentru dispunerea unei măsuri preventive.
Iasmina Georgiana Dănălache, purtător de cuvânt, IPJ Dâmbovița: În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit faptul că la 15 ianuarie bănuitul a pătruns fără drept într-o școală din Găești și a agresat elevul. În urma evenimentului, victima a ajuns la spital pentru îngrijiri. Suspectul va fi prezentat magistraților pentru dispunerea unei măsuri preventive.
Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița verifică acum dacă au fost respectate măsurile de securitate și regulile de acces în unitatea de învățământ, precum și modul în care au reacționat angajații liceului. În funcție de concluzii, vor fi dispuse măsuri.
Irinel Valentin Stancu, inspector școlar general, IȘJ Dâmbovița: Urmează să vedem cum, prin sprijinul Centrului Județean și al psihologului școlar, putem să acordăm un suport emoțional elevilor care au asistat la un eveniment de o brutalitate ridicată.
Directorul unității de învățământ a precizat că paznicul era la poartă, însă agresorul ar fi intrat prin efracție, potrivit imaginilor surprinse de camerele de supraveghere. Tot ea a mai spus că fratele agresorului a fost elev al liceului și că, încă din luna noiembrie, mama victimei ar fi reclamat faptul că agresorul îl amenința pe rețelele de socializare, iar unitatea a anunțat poliția.
Victima a fost transportată la Spitalul Orășenesc Găești, apoi la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Târgoviște. Părinții au cerut pentru analize și investigații suplimentare transferul copilului la Spitalul „Grigore Alexandrescu” din București.
După incident, primarul orașului Găești a anunțat că vor fi aplicate măsuri în instituțiile de învățământ, cu sprijinul poliției și al jandarmeriei.
Atenție: la numărul de urgență 119 pot fi semnalate cazurile de abuz, exploatare sau neglijare a copilului.

