Tradiții de an nou pe stil vechi în Republica Moldova
Tradiţiile sunt păstrate cu sfinţenie de Sfântul Vasile pe stil vechi. În majoritatea localităţilor din Republica Moldova, cete de tineri merg astăzi cu semănatul sau sorcova. Îmbrăcați în costume naționale, cu trăistuțe în care adună colaci, mere, nuci și bomboane, copiii şi-au umplut buzunarele cu boabe de grâu, orez sau ovăz și au urat din casă în casă.
Bucuroși că le calcă pragul, gospodarii din Şeptelici, raionul Soroca, au răsplătit cetele de semănători cu dulciuri şi colaci.
Ana Haric, locuitoare din satul Şeptelici, Soroca: Tradiţiile la sate se păstrează cu mult mai bine decât la oraş. În fiecare an aşteptăm cu drag pe toţi colindătorii, urătorii, semănătorii.
Semănătorii aduc vestea unui an rodnic. Simbolurile prosperităţii sunt boabele de grâu, porumb şi ovăz.
Astăzi, a doua zi de Anul Nou pe stil vechi, mergem cu semănatul să urăm gospodarilor de la noi din sat un an mai productiv, mai bun în agricultură şi pentru succese în acest an, spune unul dintre colindători.
De Sfântul Vasile, noi umblăm pe la case cu seminţe, semănând, pentru a ura un an mai rodnic, pentru o agricultură mai bună, pentru pace şi pentru pâine pe masă. Această tradiţie a fost transmisă din strămoşi şi va fi transmisă cât mai departe la urmaşii noştri, a explicat un copil.
Semănatul de anul nou se mai păstrează și la noi, în sate din Moldova, Muntenia şi Oltenia.

