Ilie Bolojan, despre concediile medicale: Tot ce s-a economisit până acum a rămas în Sănătate. Lucrurile ar putea să fie organizate mai bine

13 January 2026, 21:46 (actualizat 14 January 2026, 06:45)

Ultima decizie a Guvernului privind concediile medicale a provocat foarte multe nemulțumiri. Mulți români s-au întrebat de ce nu se fac anchete pentru a-i depista pe cei care fraudau sistemul medical, aducând paguba la sute de milioane de lei. Premierul Ilie Bolojan a explicat la TVR 1, marți seară, în emisiunea ”Ediție Specială”, ce urmează pentru a îmbunătăți aceste servicii.

Ilie Bolojan, premierul României: Toți cei care fac aceste observații au parțial dreptate. Într-un sistem care funcționează fără astfel de probleme lucrurile ar putea să fie organizate mai bine. Dacă în anumite zone ai un număr mult mai mare decât cel normal care beneficiază de niște drepturi, pe documentații artificiale, în loc să aloci rezursele pe care le ai către cei care au nevoie, trebuie să disipi banii către oameni care prin hârtii își creează niște drepturi suplimentare care nu sunt bazate pe niște drepturi reale.

Asta este și în czul concediilor medicale, iar această măsură este una temporară, care va fi luată pe 2 ani. În ultimee luni ale anului trecut, economia a fost de 100 de milioane de lei, per lună,

Tot ce s-a economisit până acum a rămas în Sănătate, am putut să suplimentăm sumele care se alocă în ambulatorii în așa fel încât în mai multe spitale din România să avem mai multe ambulatorii funcționale și oamenii să-și poată rezolva problemele de sănătate mai repede, fără să se interneze”, a susținut prim-ministrul la TVR 1.

De pe 1 februarie, vor intra în vigoare noile reguli pentru plata şi controlul concediilor medicale. Astfel, structura de plată a indemnizaţiei va fi modificată, iar prima zi de medical nu va mai fi plătită. Măsurile sunt menite să protejeze fondurile publice, să descurajeze abuzurile, conform oficialilor guvernamentali.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite