În câteva zile, Guvernul trebuie să anunțe de unde reduce cheltuielile. Premierul a cerut miniștrilor o scădere a bugetului de 10%

13 January 2026, 18:44

În două zile expiră termenul limită până la care miniștrii trebuie să prezinte premierului Ilie Bolojan planul de reduceri a cheltuielilor în administrația centrală. Scopul este să reducă din cheltuieli cu 10%, pentru că vor primi mai puțini bani. Dar înainte ca proiectul de buget să fie dezbătut în coaliție și Guvern, prim-ministrul și ar dori ca Executivul să își asume răspunderea, în această lună, în Parlament, pentru măsurile de refomă a administrației locale și centrale.

În câteva zile ar urma să fie definitivat proiectul care vizează reducerea cheltuielilor în administrație. Dacă la nivel local, coaliția a stabilit disponibilizări de 10%, pentru reforma administrației centrale, premierul a dat ultimatum miniștrilor.

Premierul Ilie Bolojan le-a transmis miniștrilor că până la jumătatea acestei luni să vină cu un plan de reducere a cheltuielilor. Cu alte cuvinte, fiecare ministru trebuie să anunțe dacă va face disponibilizări în instituția pe care o conduce. Dacă alege să reducă din cheltuieli, trebuie să precizeze care vor fi acestea.

Adrian Mitroi, profesor de finanțe comportamentale: Guvernul este într-o imposibilitate, pentru că a încercat și a făcut toate măsurile posibile în ceea ce privește taxarea. Nu mai are spațiu fiscal. Să le ceri responsabililor să facă ei treaba asta, să vină cu aceste inițiative de 10%, denotă lipsa de hotărâre.

În paralel, vicepremierul Oana Gheorghiu pregătește reforma celor 1.500 de companii de stat. Într-un interviu pentru TVR INFO, aceasta a declarat că sunt 185 de companii care sunt complet inactive, iar pierderile sunt de 14 miliarde de lei.

Oana Gheorghiu, vicepremier: Trebuie să ne uităm de unde vin aceste pierderi, dacă aceste companii sunt cu adevărat viabile sau nu, dacă trebuie închise sau recapitalizate. Avem în listă compania Tarom, cu care statul român va stabili ce va face.

În proiectul de buget vor fi cuprinse și cheltuielile din acest an. Inclusiv voucherele de vacanță. Guvernul a stabilit încă de anul trecut că bugetarii vor primi și în 2026 astfel de tichete, în valoare de 800 de lei. Dar numai cei cu un venit net lunar de cel mult 6.000 de lei. Ceea ce înseamnă că numărul beneficiarilor va fi mai mic. Și va fi eliminată cofinanțarea.

Reprezentanții agențiilor de turism susțin că măsura ar putea conduce la o scădere și mai mare a turismului în acest an.

Traian Bădulescu, purtător de cuvânt al ANAT: Turismul intern a scăzut în primele 11 luni ale anului care s-a încheiat cu 4,1 %. Din păcate, voucherele rămân neatractive și în acest an, ținând cont că valoarea este înjumătățită.

Adrian Negrescu, analist economic: Este o legătură mare între vouchere și turism, care ar trebui să fie tratată cu o mai mare atenție de autorități. Sunt din ce în ce mai multe hoteluri goale.

Reducerea cheltuielilor se va regăsi în bugetul acestui an, aflat în lucru.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite