Oamenii străzii, cei mai vulnerabili în fața gerului. Autoritățile încearcă să îi adune în adăposturi
A fost cea mai geroasă noapte din această iarnă, iar în multe zone, temperaturile au atins un record absolut al ultimilor ani. S-au înregistrat aproape minus 20 de grade la Satu Mare, minus 16 la Oradea, unde râul Crișul Repede a înghețat, în premieră în 40 de ani. Pe o astfel de vreme, cei mai vulnerabili sunt oamenii străzii. În Botoșani, 15 persoane care dorm sub cerul liber au fost preluate și duse la adăpost, unde au căldură și mâncare.
Ger năprasnic la Oradea, sâmbătă noaptea. Termometrele au arătat -16 grade, dar temperatura resimţită a fost mult mai scăzută. Și a favorizat un fenomen neîntâlnit în ultimele decenii: râul Crişul Repede a îngheţat în zona barajului, la ieşirea din oraş.
La Botoșani, unde, din cauza vântului puternic, temperatura a coborât aseară până la -15 grade Celsius, mai mulți oameni ai străzii au fost preluați de echipele de intervenție.
I-au căutat prin subsoluri, clădiri abandonate sau foste spații industriale.
Unii dintre cei care dorm sub cerul liber au refuzat orice ajutor, strada a devenit un mod de viață greu de schimbat. Alții abia au aşteptat să fie duși într-un spaţiu încălzit.
Odată identificate, persoanele fără adăpost sunt duse la Urgență, pentru a li se evalua starea de sănătate, apoi transportate în locuri de cazare special amenajate.

