Un autocar cu 47 de călători a luat foc în localitatea Şoromiclea, județul Mureș. Toate persoanele s-au evacuat în siguranță
Un autocar în care se aflau 47 de călători a fost cuprins de flăcări, sâmbătă după-amiază, în localitatea Şoromiclea, toate persoanele reuşind să se evacueze în siguranţă, potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Mureş.
La locul incendiului au intervenit pompierii militari din cadrul Detaşamentului Sighişoara, cu două autospeciale de stingere cu apă şi spumă şi o ambulanţă SMURD, după cum se vede în imaginile publicate de Ora de Sibiu.
Circulaţia rutieră a fost blocată pe ambele sensuri de mers.
Autorităţile locale şi cei de la ISU au pus la dispoziţie două microbuze pentru a prelua călătorii din autocar şi a-i transporta la o şcoală generală, unde să fie adăpostiţi temporar până la sosirea unui nou autocar din partea firmei de transport.
Din primele informaţii, niciun pasager nu a necesitat îngrijiri medicale, iar incendiul a fost localizat şi se acţionează pentru lichidarea acestuia.

