Zeci de oameni care trăiesc pe străzi caută acum căldura din adăposturile oferite de autoritățile locale
Zilele și mai ales nopțile geroase sunt cel mai greu de suportat de oamenii fără adăpost. În orașele mari, autoritățile locale le întind o mână de ajutor sărmanilor și le oferă cazare, mâncare și îngrijire medicală. Pentru că mulți dintre ei pleacă din centre odată cu ivirea zorilor, sunt sfătuiți ca peste zi să nu se adăpostească în locuri abandonate și să aibă grijă dacă fac focul să se încălzească: au fost numeroase cazuri în care au provocat incendii cu consecințe tragice mai ales pentru ei.
Fiecare colț al centrului social de urgență din Cluj-Napoca ascunde poveștile celor care au trecut pe acolo. Sunt poveștile oamenilor care au pierdut tot și au ajuns sub cerul liber. La centru au găsit un acoperiș deasupra capului, grijă și înțelegere.
Un domn spune că a rămas pe drumuri în urma unei decizii judecătorești. A găsit însă sprijin pentru a merge mai departe și chiar un loc de muncă.
Și o doamnă, pensionată pe caz de boală, locuiește la centru. Și-ar dori să lucreze, dar nu mai poate din cauza afecțiunilor. Este recunoscătoare pentru ajutorul primit la centrul social.
Mai mult de jumătate din cele peste 100 de locuri disponibile în cele două centre sociale din oraș sunt acum ocupate. La nevoie, acestea pot fi suplimentate. Tot acolo, persoanele care își doresc și pot sunt încurajate să își schimbe modul de viață și să trăiască independent.
Și la Iași, zeci de persoane care obișnuiesc să trăiască pe străzi au căutat acum căldura din centrele administrate de primărie.
Tocmai pentru că vor urma zile şi nopți geroase, a fost deschis și centrul de tranzit de la Baia Publică, unde au fost ocupate deja 25 din cele 34 de locuri disponibile. Adăpostul este deschis, seară de seară, și este destinat doar bărbaților.
Cine vrea să doneze haine groase, încălțăminte de iarnă, prosoape sau lenjerii de pat poate lua legătura cu fundațiile implicate în aceste proiecte.
Îi putem ajuta pe cei care își duc viața pe stradă și sunând la 112, ca să fie preluați și duși în centre speciale, mai ales în această perioadă geroasă.

