Armand Goșu, la TVR Info: Groenlanda este foarte importantă în cazul unui război cu Rusia, care să însemne rachete intercontinentale cu încărcătură nucleară
Statele Unite insistă că au nevoie de Groenlanda pentru securitatea globală. JD Vance acuză Europa și Danemarca că nu au făcut suficient. Donald Trump promite că va merge „până la capăt”. Iar Marco Rubio urmează să discute subiectul chiar săptămâna viitoare. O analiză pe această temă la emisiunea Prim Plan, de pe TVR Info, unde Armand Goșu, expert în spațiul ex-sovietic, a fost invitatul moderatorului Ștefan Onică.
Armand Goșu, expert în spațiul ex-sovietic: La ce bază militară au americanii acolo de vreo 60-70 de ani și la ce populație are Groenlanda, cred că n-ar avea nicio problemă ca să ocupe în câteva ore principalele instituții. Unde există baze americane, sigur că e important din punct de vedere strategic, e foarte important din punct de vedere al viitoarelor rute comerciale, pentru că nu sunt prospecțiuni și se preconizează că undeva între 2035-2040, deci 15 ani de acum acolo, în timpul verii se va topi puri și simplu și atunci vei putea chiar circula.
Armand Goșu explică care mai este importanța acestui teritoriu: “Din punct de vedere al resurselor minerale, mai este importantă. Din punct de vedere militar al securității, să spunem în perspectivă care mă interesează pe mine, poate fi utilă doar împotriva Rusiei, nu împotriva Chinei. Toate rachetele, dacă vă uitați la silozurile de rachete rusești intercontinentale, unde sunt toate așezate, toate rachetele trec peste Groenlanda. Deci, din punctul ăsta de vedere, Groenlanda este foarte importantă în cazul unui război cu Rusia, unui război cu Rusia care să însemne rachete intercontinentale cu încărcătură nucleară“.
Expertul a mai amintit câteva modalități prin care America a dobândit teritorii.
Armand Goșu, expert în spațiul ex-sovietic: Americanii tot timpul cumpără, de asta pentru noi pare ceva foarte straniu. Dar gândiți-vă că America a cumpărat tot timpul. Alaska e una dintre ultimele, dar America și-a dublat practic teritoriul în momentul în care a cumpărat de la francezi, de la Bonaparte. Noi, în Estul Europei, avem o altă percepție asupra teritoriului decât au americanii, decât au cei din Europa de nord. Canadienii, nord-americanii, poate și cei din Groenlanda. Acolo vorbim de teritorii foarte întinse, unde s-au fixat granițele în cu totul altfel, unde nu-i vorba de națiune.

