Alerta cu bombă la un hotel din Iași s-a dovedit a fi falsă. Ce piste cu anchetatorii

8 ianuarie 2026, 20:32

Alertă cu bombă la un hotel din Iaşi. Un mesaj trimis pe e-mail-ul recepţiei anunţa că în clădire a fost amplasat un dispozitiv exploziv improvizat. Administratorii imobilului au anunţat imediat autorităţile și aproximativ 50 de persoane au fost evacuate. După ce au verificat fiecare colţ al clădirii, forţele de intervenţie au constatat că alarma a fost falsă. Atenţie, urmează detalii cu impact emoţional!

Mesajul de amenințare a fost trimis în jurul orei 11.00, pe adresa de rezervări a unității de cazare. Expeditorul preciza că va arunca în aer hotelul în următoarele 48 de ore. Și că ar mai fi fost vizate două hoteluri.

Spunea clar că nu cere bani, ci vrea să vadă panică şi clădirea complet evacuată.

Iată ce spune un expert consultat de știrile TVR despre modul în care a fost conceput mesajul.

Nicolae Ababei, fost luptător SAS: Când l-am văzut prima oară mi s-a părut că e AI, pentru că este prea teatral. Dacă aţi văzut şi ultima frază nu spune de eu spune de noi. Orice mesaj trebuie luat în serios, da. Forţele de ordine, organele competente trebuie să meargă, să verifice, într-adevăr să ia nişte măsuri.

Angajaţii au alertat imediat autoritățile.

Dora Morgan, reprezentanta hotelului amenințat cu bombă: Nu s-a solicitat nimic, ni s-a spus că nu e un exercițiu, ci doar selectați pentru a fi unul din cele două hoteluri din Iași unde s-ar fi plasat o bombă.

Poliţiştii şi jandarmii au încercuit toată zona, iar o brigadă antiteroristă a verificat imobilul şi împrejurimile. Verificările au durat două ore și nu s-a găsit niciun dispozitiv exploziv.

Ovidiu  Marincea, purtător de cuvânt SRI: În urma verificărilor efectuate la fața locului de către echipa pirotehnică a brigăzii antiteroriste din cadrul SRI s-a constat că amenințarea nu e specifică.

Polițiștii continuă cercetările pentru a pentru a identifica expeditorul mesajului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite