Președintele Iranului face apel la forțele de ordine să nu vizeze protestatarii
Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a îndemnat miercuri forțele de securitate să nu vizeze demonstranții antiguvernamentali care organizează proteste de peste o săptămână împotriva creșterii prețurilor. Apelul lui Pezeshkian vine la câteva zile după ce președintele american Donald Trump a amenințat că va interveni dacă vor fi protestatari uciși.
Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a ordonat miercuri forțelor de securitate să nu reprime protestele, făcând o distincție clară între demonstranții pașnici și „revoltații” înarmați.
Într-un videoclip publicat de agenția de știri Mehr după o ședință de cabinet, vicepreședintele Mohammad Jafar Ghaempanah a declarat că Pezeshkian „a ordonat să nu se ia nicio măsură de securitate împotriva demonstranților”.
„Cei care poartă arme de foc, cuțite și macete și care atacă secțiile de poliție și amplasamentele militare sunt revoltați și trebuie să distingem protestatarii de revoltați”, a adăugat Ghaempanah.
Hatami, comandantul armatei iraniene, dar nu cel mai înalt ofițer al Iranului, a avertizat că „dacă inamicul face o greșeală”, răspunsul Iranului va fi mai robust decât în timpul războiului de 12 zile cu Israelul din iunie anul trecut.
În ultimele zile, președintele american Donald Trump a amenințat că va interveni în Iran dacă manifestanții ar fi uciși, în timp ce președintele israelian Benjamin Netanyahu a susținut protestele.

