Procurorii elveţieni au deschis o anchetă penală după incendiului devastator din staţiunea Crans-Montana

3 January 2026, 19:32 (actualizat 3 January 2026, 19:33)

Procurorii elveţieni au deschis o anchetă penală după incendiului devastator din staţiunea Crans-Montana în care 40 de tineri au murit şi alţi aproape 120 au fost răniţi. Cei doi manageri ai localului sunt suspectaţi de omor prin neglijenţă. Între timp, a început identificarea celor care şi-au pierdut viaţa. Autorităţile române încă aşteaptă veşti despre un adolescent dat dispărut. Atenţie, urmează informații care vă pot afecta emoţional.

Prieteni, rude, localnici sau turişti continuă să vină să se roage în locul unde a avut loc tragedia. Şocul e puternic, dar există şi urme de speranţa.

Din cauza arsurilor foarte grave, victimele sunt dificil de identificat. Caroline, fata de 24 de ani a lui Joel, se afla în localul care a ars, iar tatăl ei a sunat imediat la poliţie când a aflat de tragedie. De atunci aşteaptă veşti cu inima strânsă.

Supravieţuitorii încearcă să-şi revină din traumă, iar zeci de psihologi au fost mobilizaţi de urgenţă.

La Spitalul Univeristar din Lausanne au fost internaţi 22 de pacienţi cu arsuri grave. Iar starea lor i-a impresionat şi pe medicii cu experienţă.

Potrivit autorităţilor elveţiene, mulți dintre cei prinși în incendiu erau cetățeni străini – printre ei italieni, germani și francezi, asiatici și est-europeni. Iar

Ministerul de Externe de la București  a confirmat printr-un comunicat că un cetățean român se află printre dispăruți. Ipoteza principală este că focul a pornit de la artificiile care au aprins tavanul localului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite