Două persoane au murit într-un accident în lanț cu 50 de vehicule pe o autostradă din Japonia
Un accident în lanț în care au fost implicate cel puțin 50 de vehicule pe o autostradă din centrul Japoniei a provocat moartea a două persoane și rănirea a 26, potrivit poliției.
Incidentul a fost cauzat de o coliziune între două camioane, care a declanșat o reacție în lanț și a provocat incendierea a cel puțin 10 vehicule, a declarat poliția locală, potrivit BBC.
O femeie de 77 de ani din Tokyo a murit, iar un alt cadavru a fost descoperit pe scaunul șoferului unui camion ars. Cinci persoane au fost rănite grav și 21 au suferit răni ușoare, a declarat poliția.
La momentul accidentului era în vigoare o avertizare de ninsoare abundentă. Poliția crede că suprafețele înghețate au provocat probabil deraparea camioanelor pe șosea.
Accidentul s-a produs pe autostrada Kan-etsu din Minakami, prefectura Gunma, la aproximativ 160 km nord-vest de Tokyo.
Poliția a declarat că a fost nevoie de aproximativ șapte ore și jumătate pentru a stinge incendiul.
În urma incidentului, o porțiune a autostrăzii a fost închisă, iar o lungă coloană de vehicule, multe dintre ele carbonizate până la a fi de nerecunoscut, a rămas blocată pe banda de ieșire. Se lucrează la remorcarea acestora.
Un bărbat în vârstă de 60 de ani, al cărui vehicul a fost implicat în accident, a declarat pentru postul local de televiziune NHK că a auzit o explozie puternică din capătul îndepărtat al carambolului și a văzut focul în timpul accidentului. Incendiul s-a extins apoi la alte vehicule, a spus el.
El a spus că a fost evacuat la o barieră de taxare din apropiere împreună cu alte aproximativ 50 de persoane și a petrecut noaptea în holul de acolo.
Nexco, compania care administrează autostrada, a declarat că sunt necesare verificări pentru a vedea dacă suprafața a fost deteriorată de incendiu.
Compania avertizează călătorii să nu utilizeze autostrada.

