A doua zi de Crăciun, petrecută în mall. Oamenii au mers pentru runda a doua de cumpărături și plimbare
Este deja o tradiție în România. A doua zi de Crăciun, clienții, dar și turiștii revin în marile centre comerciale. Ieri a fost aglomerație mare în mall-urile din Capitală. Cadourile s-au aflat, din nou, pe lista de cumpărături, deși Moș Crăciun doar ce a trecut pe la fiecare casă. Unii au preferat patinoarul ca să mai scape de calorii, alții cofetăriile sau cinematograful. Magazinele și-au reluat programul obișnuit.
Într-un centru comercial din Capitală, patinoarul i-a atras ca un magnet și pe cei mari, dar și pe cei mici.
Zona de restaurante nu a mai fost un punct de atracție, așa cum se întâmpla în anii anteriori. Mai degrabă magazinele au fost tentante.
Diana Dumitrașcu, jurnalist TVR: În primul rând i-am întâlnit pe cei care trebuie să mai cumpere alte cadouri pentru că merg în vizită la rude sau la prieteni și nu vor să meargă cu mâna goală și nici nu au apucat să le cumpere înainte de Crăciun. În al doilea rând sunt cei care vor doar să se plimbe, să iasă din casă, să bea o cafea la mall sau să mănânce o prăjitură pentru că s-au săturat de cozonac.
În jur de 24 de ore au trecut de când a venit Moș Crăciun, dar copiii sunt pregătiți să închidă lista de cadouri primită și să deschidă alta.
Marile magazine și-au reluat programul obișnuit.

