Salariaţii din Electrocentrale Bucureşti au protestat la Ministerul Finanțelor. Ei au încercat să forțeze intrarea în instituție
Bucureștenii riscă să rămână fără apă caldă și căldură, chiar de sărbători. Nemulțumiți de măsurile de austeritate, angajații CET-urilor avertizează că vor opri lucrul, dacă le scad veniturile. Electrocentrale București are de încasat 1,5 miliarde de lei de la compania municipală Termoenergetica. Fără acești bani, investițiile și achizițiile de gaze naturale pot fi compromise.
ACTUALIZARE Sindicaliștii au protestat vreme de două ore. După discuția cu cei din Ministerul de Finanțe, sindicaliștii spun că au primit garanții că reprezentanții MFP vor trimite o adresă scrisă către ELCEN, cu o serie de clarificări, astfel încât veniturile salariaților să nu fie afectate în perioada următoare.
Cătălin Deacu ne dă detalii: Situație tensionată la Ministerul de Finanțe, unde sindicaliștii au forțat intrarea în sediul instituției, nemulțumiți de faptul că au protestat mai bine de o oră și nu au reușit să discute cu niciun oficial al Ministerului de Finanțe.
La fața locului au venit mai mulți jandarmi, iar oamenii au fost împinși înapoi din fața intrării.
O delegație a sindcialiștilor a obținut până la urmă o audiență, dar și așa sindicaliștii sunt nemulțumiți, pentru că nu vor discuta cu ministrul sau cu vreun secretar de stat, ci doar cu secretarul general al MFP.
Oamenii sunt neumulțumiți de consecințele ordonanței-trenuleț, 156, adoptată în decembrie anul trecut, ei spun că din cauza acestei ordonanțe au fost probleme în construcția bugetului de venituri și cheltuieli al ELCEN și, ca urmare, pe final de an, oamenii au veniturile diminuate. Ei sunt îngrijorați că nu vor mai primi tichetele de masă pentru luna decembrie, iar de la 1 ianuarie, se tem că vor asista la scăderi de venituri.
Ei amenință că vor opri lucrul spontan în CET-uri și că va fi afectată livrarea de agent termic în Capitală.
Iarnă cu provocări în sistemul centralizat de încălzire
Bucureștenii așteaptă de mulți ani să nu mai existe probleme cu încălzirea centralizată. Acum, avariile, dar și lucrările de înlocuire a conducetelor îi pot lăsa pe mulți bucureșteni în frig.
A revenit în actualitate fuziunea “ELCEN” cu “Termoenergetica”. De mai mulți ani, aceasta a rămas singura soluție pentru a rezolva defitiniv problema datoriilor, a investițiilor majore și a pierderilor din sistem. Reprezentanții “ELCEN”, din subordinea Ministerului Energiei reclamă că primesc cu intârziere banii de la “Termoenergetica”.
Mirela Pavel, director general provizoriu, Electrocentrale Bucureşti: Datoria Termoenergetica la zi este de aproximativ 1,5 miliarde de lei. Creează un disconfort financiar ELCEN și poate afecta proiectele de investiții, care au ca scop modernizarea capacităților de producție și asigurarea continuității furnizării apei și căldurii pentru bucureșteni.
Noul primar general vrea ca Primăria Capitalei să preia “ELCEN” anul viitor.
Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei: De abia mi-am luat mandatul, vor fi nenumărate discuții, vor fi foarte multe analize și o să avem un răspuns. Treaba mea e să mă duc acum la Primărie, să văd care sunt problemele Termoenergetica și să văd ce ține de Primărie. Ce ține de Guvern, trebuie să rezolve Guvernul.
Experții în energie sunt de părăre că fuziunea “ELCEN” cu “Termoenergetica” nu va rezolva problemele dacă nu vor fi și investiții substanțiale în modernizarea CET-urilor și a rețelei de conducte.

