Coadă de camioane la ieşirea din România spre Ucraina, prin Siret
Timpii de aşteptare pentru camioane la ieşirea din România spre Ucraina, prin Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Siret – Porubne a crescut, pe fondul aglomeraţiei provocate de traficul de mărfuri din perioada sărbătorilor de iarnă, a declarat, purtătorul de cuvânt al Sectorului Teritorial al Poliţiei de Frontieră (STPF) Suceava, Alina Petraru.
Potrivit acesteia, luni dimineaţă, la ieşirea din ţară aşteptau aproximativ 120 de camioane, care formau o coloană pe o lungime de aproximativ trei kilometri, fiind vorba de un flux mai mare de autovehicule care se prezintă pe sensul de ieşire din România în Punctul de Trecere a Frontierei Siret.
“Timpii de aşteptare sunt de 90 minute pe sensul ieşire din România, iar pe sensul de intrare 30 de minute. Drept urmare, pe teritoriul României pe sensul de ieşire din ţară sunt în aşteptare aproximativ 120 de camioane, pe o distanţă de aproximativ trei kilometri. Motivul pentru care vorbim de numărul mare de camioane este faptul că ne aflăm în perioada premergătoare sărbătorilor de iarnă”, a precizat Petraru, potrivit Agerpres.
Oficialul STPF susţine, de asemenea, că Poliţia de Frontieră lucrează la capacitatea maximă permisă de infrastructura punctului de trecere, fiind folosite toate arterele de control destinate auto-marfarelor.
De asemenea, s-a suplimentat personalul care desfăşoară formalităţile de control şi s-a luat legătura cu autorităţile de frontieră din Ucraina, în vederea dispunerii unor măsuri în comun pentru fluidizarea traficului.
Conform unor surse ale Agerpres, creşterea valorilor de trafic prin PTF Siret este generată şi de distrugerea unui pod din regiunea Odesa, care făcea legătura între Moldova şi Ucraina.

