Accesul la Fontana di Trevi se va face contra cost, din februarie. Turiștii vor trebui să plătească doi euro
Turiștii care vor să ajungă la celebra Fontana di Trevi din Roma vor plăti o taxă de acces. Măsura se va aplica de la 1 februarie anul viitor. Primăria estimează că va colecta astfel 6,5 milioane de euro anual.
Numai din banii aruncați de vizitatori în fântână se adună zilnic trei-patru mii de euro. Dacă tot sunt așa de generoși și aruncă bani în Fontana di Trevi, de ce să nu plătească pentru asta. Așa s-au gândit membrii consiliului local al Romei, care au decis să impună o taxă de 2 euro pentru fiecare turist care vrea să ajungă la acest obiectiv din Orașul Etern.
Locuitorii Romei vor avea însă acces gratuit. Unii turiști sunt dispuși să plătească și de zece ori mai mult pentru a avea acces la celebra fântână.
Alți turiști cred că impunerea unui preț va face locul mai puțin aglomerat. Banii din biletele de intrare vor fi folosiți pentru întreținerea monumentului.
Fontana di Trevi este al doilea cel mai vizitat obiectiv din Roma, după Coloseum.

