Reabilitarea DN73 între Brașov și Fundata se apropie de final. În județul Argeș însă, reabilitarea se va încheia în toamna anului viitor

20 December 2025, 19:54 (actualizat 20 December 2025, 22:24)

După ani de zile de disconfort în trafic, șoferii pot circula acum în condiții mai bune pe DN73, care străbate culoarul Rucăr-Bran. Pe tronsonul din județul Brașov, lucrările de modernizare sunt aproape gata. În județul Argeș însă, reabilitarea se va încheia în toamna anului viitor.

Încă din 1970 drumul care trece prin Pasul Rucăr-Bran și face legătura între Brașov și Pitești era recunoscut pentru valoare turistică. DN73 urcă până la altitudinea de 1300 de metri și străbate zone montane spectaculoase. Pe o parte se văd Bucegii, iar pe cealaltă, Piatra Craiului.

În timp drumul s-a degradat, iar șoferii erau nevoiți să circule cu mare prudență din cauza asfaltului și a parapetelor deteriorate. Așa că lucrările de modernizare erau așteptate de multă vreme.

TUDOR DUȚU, director regional DRDP Brașov: 99% sînt deja gata în momentul de față. Constructorul are un avans față de termenul contractual de aproape 6 luni de zile în ceea ce privește județul Argeș, acolo sîntem la un progres de aproximativ 50%.

Lucrările sînt estimate a se finaliza în luna septembrie a anului viitor. În momentul de față nu avem nicio temere că nu ar fi așa. Modernizarea șoselei a început în 2014. Au fost întrerupte 6 ani mai târziu și reluate în 2024.Drumul a fost împărțit în 2 loturi, între județele Brașov și Argeș. Constructorii sunt diferiți. Partea din Brașov e aproape gata.

NICOLAIE OLTEANU, primar comuna Moieciu: Locuitorii comunei Moieciu cred că au așteptat ca acest drum să fie reabilitat dinainte de 1989. Practic din acea perioadă a fost ultima reabilitare a acestui drum. Sînt peste 30 de ani în care s-a circulat destul de greu.

Pe segmentul din Brașov a fost refăcut terasamentul, unele porțiuni au fost consolidate, iar podurile, podețele și trecerile peste calea ferată au fost reabilitate. S-au adăugat sensuri giratorii, rigole și trotuare. Drumul a fost lărgit la două benzi pe sens între Brașov și șoseaua care face legătura cu tronsonul de autostradă Cristian-Râșnov. Aici lucrările de asfaltare s-au încheiat și a început montarea separatoarelor de sens. Și pe restul drumului se fac marcaje și se amplasează indicatoare.

În județul Argeș mai e de lucru până în toamna anului viitor însă, pe timp de iarnă, vor fi ridicate restricțiile din zonele de șantier, pentru fluidizarea traficului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite