Ședință extraordinară la Guvern pentru modificarea legislației privind impozitele locale
Pe ordinea de zi a ședinței extraordinare de guvern de astăzi, de la ora 14.00 se află un singur act normativ: o ordonanță de urgență prin care Executivul pregătește implementarea creșterilor de taxe și impozite programate pentru anul viitor. Măsurile urmează să se aplice începând cu 1 ianuarie 2026.
În cadrul ședinței de astăzi va fi adoptată o decizie prin care consiliile locale sunt obligate să aprobe hotărârile privind majorarea taxelor și impozitelor până la finalul acestui an, respectiv până la 31 decembrie 2025.
Reamintim că vor fi majorate mai multe taxe și impozite, inclusiv impozitul pe proprietate, care va înregistra o creștere semnificativă. De exemplu, o persoană care plătește în prezent un impozit de aproximativ 242 de lei pentru un apartament cu două camere în București ar putea ajunge să achite, de anul viitor, peste 450 de lei.
Tot astăzi, la ora 15:00, este programată și o ședință a coaliției de guvernare. Social-democrații intenționează să propună majorarea salariului minim, în timp ce liberalii se opun acestei măsuri, invocând presiunea suplimentară pe care o astfel de creștere ar pune-o asupra mediului privat în anul următor.
De asemenea, pe agenda discuțiilor se vor afla și tensiunile apărute în cadrul coaliției de guvernare în ultimele săptămâni, în special după ce social-democrații au votat moțiunea împotriva ministrei Mediului, Diana Buzoianu.

