Primul sistem de desalinizare a apei, dat în folosință, pe râul Târvana Mică, afectat de dezastrul de la Praid

15 December 2025, 17:17 (actualizat 15 December 2025, 23:30)

Situația începe să revină la normal în orașul Târnăveni și în localitățile care au rămas fără apă potabilă după inundarea minei Praid. Prima dintre cele trei stații de desalinizare este funcțională, iar o a doua va începe de marți să distribuie în rețea apă bună de băut. Iar ultima va fi inaungurată în prima parte a anului viitor.

De la începutul verii stau fără apă potabilă cei aproximativ 40 de mii de locuitori din oraşul Târnăveni şi comunele învecinate.

Când mina Praid a fost inundată, salinitatea râului care le alimentează a crescut atât de mult, încât apa nu a mai putut fi tratată şi filtrată. Acum, prima dintre cele trei stații de desalinizare a fost pusă în funcțiune.

Sipos Levente, directorul general al companiei Aquaserv: În decantor se sedimenteză turbiditatea, în membranele de filtrare reținem micorbiologia, virusuri și în osmoza inversă înlăturăm clorurile din apă și devine apă potabilă.

Peste 4 mii de locuitori din comuna Fântânele au deja apă potabilă. Iar de mâine, vor avea și cei din orașul Târnăveni. Acolo este cea mai mare dintre stațiile de desalinizare și folosește același tip de tehnologie.

Sipos Levente, directorul general al companiei Aquaserv: Operațiune destul de grea. Vorbim despre prima stație de osmoză inversă din țară. Nimeni nu credea că va fi folosit acest procedeu pentru apă potabilă în rețea, dar accidentul de mediu de la Praid ne-a adus în această situație.

Lucian Pavel, conducător de proiect: Dacă salinitatea crește din nou, toți senzorii funcționează și adaptează producția astfel încât apa să fie mereu potabilă în rețea.   

O a treia stație, în comuna Suplac, va fi pusă în funcțiune la începutul anul viitor. Și, din acel moment, toți oamenii afectați de inundarea minei Praid vor avea, din nou, apă potabilă.

Instalațiile de desalinizare au fost cumpărate cu bani din bugetul de stat.

Peter Ferenc, președinte Consiliul Județean Mureș: Soluția pe termen lung au fost aceste desalinizatoare care sunt montate în cele trei localități. Fiecare robinet putem să spunem că apa poate fi folosită atât pentru băut, cât și pentru treburile casnice.

La Praid, pârâul Corund a fost deviat în totalitate, printr-un sistem de țevi de mari dimensiuni. Apa salină acumulată în mină, după inundarea galeriilor vechi, nu mai are acum legătură cu reţeaua de ape curgătoare din zonă. Deocamdată, autoritățile nu au decis ce lucrări vor trebui făcute la salina Praid.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite