Guvernul anunţă reechilibrarea parteneriatul cu OMV Petrom: redevenţe majorate cu 40% şi renunţarea la litigii

Sediul Guvernului României
Sediul Guvernului României
10 December 2025, 15:44 (actualizat 10 December 2025, 15:45)

Redevenţele pentru petrolul şi gazele extrase de OMV Petrom pe licenţele preluate la privatizare vor creşte cu 40%, ceea ce va asigura României o parte echitabilă din exploatarea resurselor sale, potrivit unui comunicat al Guvernului.

 În comunicat se reaminteşte că Executivul a adoptat marţi seară, printr-o hotărâre, măsurile pentru reechilibrarea cooperării cu OMV Petrom pentru următorii 15 ani şi a stabilit, printr-un memorandum, un acord de principiu între cele două părţi.

‘Acest acord creează premisele unei relaţii echilibrate şi predictibile, menite să contribuie la consolidarea independenţei energetice a României pentru viitorul apropiat. Principalele prevederi se referă la creşterea nivelului redevenţelor, asumarea integrală a responsabilităţilor de mediu de către OMV Petrom, renunţarea de către companie la toate litigiile împotriva României şi prelungirea duratei contractelor’, se arată în comunicat.

Premierul Ilie Bolojan a subliniat că, astfel, Guvernul a reuşit, după 20 de ani de la semnarea contractului iniţial, să reechilibreze cooperarea cu OMV Petrom.

‘Obiectivele sunt ca românii să beneficieze de independenţă energetică şi de o piaţă de energie predictibilă, statul să aibă venituri corect dimensionate, iar compania OMV Petrom să continue să investească şi să se dezvolte pentru a deveni un actor puternic la nivel regional pe piaţa de energie’, a afirmat Ilie Bolojan, citat în comunicat.

Redevenţele pentru petrolul şi gazele pe care OMV Petrom le extrage pentru licenţele preluate la privatizare vor creşte cu 40%, ceea ce va asigura României o parte echitabilă din exploatarea resurselor sale, precizează sursa citată.

‘De asemenea, România nu va mai achita OMV Petrom costul închiderii sondelor care nu mai sunt folosite şi penalităţile la datoriile care au apărut din diverse litigii. Totodată, OMV Petrom renunţă la arbitrajul privind proiectul Neptun Deep şi va recunoaşte prevederile legii care reglementează exploatarea gazelor din Marea Neagră, aşa cum este această lege în prezent. Ca parte a acestui acord, România prelungeşte durata de explorare a perimetrului din Marea Neagră cu doi ani şi cu 15 ani a duratei licenţelor de exploatare a perimetrelor preluate la privatizare (onshore). În toată activitatea sa, OMV Petrom va ţine cont de interesele naţionale ale României şi de interesele consumatorilor români, respectând principiile privitoare la concurenţă din cadrul legislaţiei naţionale şi a Uniunii Europene. Toate aceste elemente interdependente vor fi materializate în următoarele două luni în acte legale şi contractuale corespunzătoare, ocazie cu care vor fi făcute publice toate detali
ile’, se explică în comunicat.

Marţi, Guvernul a extins cu doi ani prin hotărâre, durata fazei curente de explorare din Acordul de concesiune pentru explorare, dezvoltare şi exploatare petrolieră în perimetrul XIX Neptun, fără modificarea duratei totale a concesiunii, care este de 45 de ani, respectiv până la data de 28 noiembrie 2045.

Potrivit unui comunicat de marţi seară al Executivului, prin actul adiţional se renunţă, de către titularul OMV Petrom, la acţiunea desfăşurată sub Regulile de arbitraj din 2021 ale Curţii Internaţionale de Arbitraj de la Paris în dosarul arbitral ICC nr. 27655/HBH, precum şi la dosarele aflate pe rolul instanţelor naţionale, respectiv la Judecătoria Sectorului 1 sub nr. 10551/299/2023 şi la Tribunalul Bucureşti sub nr. 6312/2/2023.

‘Ca urmare a aprobării actului adiţional prin adoptarea hotărârii de guvern, Acordul petrolier este actualizat de părţi, ţinând cont de toate modificările legislative intervenite pe parcursul derulării acordului de concesiune. Titularii acordului de concesiune sunt: OMV Petrom S.A. şi Romgaz Black Sea Limited’, se arată în comunicat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite