Prahova: Prefectura anunță că va începe distribuirea apei îmbuteliate către populație
Prefectura Prahova a anunțat, duminică seară, că va începe distribuirea apei îmbuteliate către populația afectată de problemele de la acumularea Paltinu, ca urmare a unei hotărâri a Comitetului Național pentru Situații de Urgență.
‘Premierul Ilie Bolojan a aprobat hotărârea Comitetului Național pentru Situații de Urgență, iar din această seară va incepe distribuirea apei îmbuteliate către populație. Premierul României și-a afirmat întreaga susținere pentru rezolvarea crizei și asigurarea nevoilor populației, iar Ministerul Afacerilor Interne se află în strânsă legătură, prin comunicare permanentă, cu prefecții județelor afectate, asigurând sprijin pentru soluționarea – în perspectivă imediată și pe termen lung – acestei situații care afectează aproximativ 100.000 de cetățeni’, se arată într-o informare a Prefecturii.
Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) anunță că transportul apei potabile din rezervele de stat se realizează de către Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale (ANRSPS), cu sprijinul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, iar distribuirea către populație este asigurată de autoritățile administrației publice locale, sprijinite de inspectoratele județene pentru situații de urgență.
În aceste momente, ANRSPS a început încărcarea apei potabile în mijloacele de transport, iar livrarea acesteia, în localitățile afectate, va avea loc în această seara.
‘În acest context, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a dispus măsurile specifice pentru gestionarea situației, după cum urmează: dislocarea capabilităților de transport apă potabilă către județele afectate; asigurarea apei potabile pentru unitățile sanitare din cele 14 localități (13 localități din Prahova și o localitate din Dâmbovița – n.r.); realizarea manevrei de forțe și mijloace în vederea asigurării populației cu apă menajeră, inclusiv suplimentarea capacității operatorului economic responsabil cu distribuția, prin mijloace specifice IGSU’, precizează DSU.
Conform sursei citate, MAI, DSU și IGSU rămân în continuare mobilizate pentru sprijinirea comunităților afectate și monitorizarea evoluției situației.
Prefectul Daniel Nicodim acuză lipsa comunicării transparente, care a dus la o situație fără precedent.
‘Având în vedere gravitatea unei situații fără precedent, generată de lipsa responsabilității și comunicării transparente și la timp a Administrației Naționale Apele Române, respectiv a ESZ Prahova, prefectul județului Prahova și prefectul județului Dâmbovița au convocat Comitetele Județene pentru Situații de Urgență prin care au solicitat Guvernului României alocarea apei potabile către localitățile afectate, din rezervele statului gestionate de către Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale’, se mai arată în comunicarea Prefecturii Prahova.

