Numărul armelor de foc deținute ilegal de români este în creștere

28 November 2025, 09:40

Statistică îngrijoratoare la nivel național. Numărul armelor de foc deținute ilegal este în creștere, potrivit celor mai recente date centralizate de poliție în urma unor ample controale.

În primele nouă luni ale anului 2025, polițiștii au confiscat peste 4.000 de arme, depășind deja totalul întregului an 2024. Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, mii de controale făcute în ultimele luni arată o presiune tot mai mare pe structurile MAI pentru a limita riscurile de siguranță publică.

Inspectoratul General al Poliției Române derulează acțiuni la nivel național pentru depistarea celor care dețin sau folosesc arme fără respectarea legii. Sunt vizate inclusiv verificările la persoanele autorizate, tocmai pentru a preveni transformarea armelor legale în arme folosite ilegal. În paralel, polițiștii fac controale tematice și operațiuni punctuale pentru depistarea braconajului, a munițiilor interzise și a armelor introduse ilegal în țară.

Cifrele arată în acest sens că în perioada ianuarie-septembrie 2025, polițiștii au făcut peste 14.000 de controale și mai bine de 2.000 de percheziții la cei care au încălcat regimul armelor. MAI avertizează că menținerea ordinii publice depinde de continuarea acestor operațiuni, în condițiile în care numărul armelor ilegale crește constant de la an la an, așa cum vedem în datele centralizate până în luna septembrie 2025.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite