Secetă extremă în Teheran, capitala Iranului. Apa se raționalizează noaptea, se ia în calcul evacuarea orașului
Situaţie critică în Iran, unde capitala Teheran se confruntă cu cea mai gravă secetă din ultimele decenii. Din cauza penuriei de apă, autorităţile raţionalizează apa pe timpul nopţii. Dacă nu plouă, metropola cu zece milioane de locuitori riscă să fie evacuată până la finalul anului, au avertizat autoritățile.
Populaţia din Teheran a redus deja consumul de apă cu 10% în ultimele şase luni. Dacă ajunge la 20%, va reuşi să rămână pe linia de plutire încă o lună sau două, până când, speră autorităţile, va ploua din nou.
Abbas Aliabadi, ministrul Energiei din Iran: Este posibil să fie necesar să reducem presiunea apei la zero în timpul nopții, când locuitorii dorm. Această măsură ar contribui la prevenirea risipei de apă. Cu toate acestea, ar putea cauza neplăceri populației. Așa că rugăm cetățenii să se asigure că au instalat rezervoare de stocare a apei.
Compania de apă din capitală avertizează că oraşul riscă să rămână fără apă potabilă în mai puţin de două săptămâni. Barajul Karaj, unul dintre cele cinci care alimentează Teheranul, conţine doar 14 milioane de metri cubi de apă, echivalentul a doar 8% din capacitatea sa.
Mohammad Ali Moallem, director baraj: Din păcate, nu am avut suficiente precipitații, iar cantitatea de ploaie a scăzut cu 90-92% față de anul trecut.
În Teheran, verile sunt secetoase, iar toamna plouă doar foarte rar. În iulie şi în august au fost declarate două zile nelucrătoare, pentru a economisi apă şi electricitate în toiul caniculei. Anul acesta, în Iran au fost cu 40% mai puţine precipitaţii decât media ultimilor aproape 60 de ani. Iar în unele provincii, nivelul acestora a scăzut până la 80%.

