Discuții la Cotroceni între Marius-Gabriel Lazurca și Comandantul Suprem al Forțelor Aliate pentru Transformare
Marius-Gabriel Lazurca, consilier pe politică externă al președintelui Nicușor Dan, a anunțat că a avut o întâlnire cu Amiralul Pierre Vandier, Comandantul Suprem al Forțelor Aliate pentru Transformare, la Palatul Cotroceni.
Am avut marea plăcere să-l găzduiesc pe Amiralul Pierre Vandier, Comandantul Suprem al Forțelor Aliate pentru Transformare, la Palatul Cotroceni. Am discutat despre adaptarea strategică a NATO și despre modalitățile de a spori securitatea în România și în regiunea Mării Negre, a declarat Lazurca.
Acesta a subliniat angajamentul României față de Alianța Nord-Atlantică și importanța unei cooperări strânse între NATO și Uniunea Europeană. „Am reafirmat angajamentul României de a consolida NATO și de a asigura că acesta rămâne adecvat scopului său. Amândoi am subliniat necesitatea unei inovații continue, a unui proces decizional agil și a unor investiții eficiente în apărare, valorificând complementaritatea NATO-UE”, a adăugat el.
De asemenea, Lazurca a evidențiat importanța regiunii Mării Negre în arhitectura de securitate a Alianței. „Am subliniat că o abordare cuprinzătoare a NATO, cu o monitorizare sporită a evoluțiilor de la Marea Neagră, este vitală pentru securitatea Aliaților și pentru sprijinirea victoriei Ucrainei”, a concluzionat consilierul.
I was very pleased to host Admiral Pierre Vandier, Supreme Allied Commander Transformation, at Cotroceni Palace. We discussed NATO’s strategic adaptation and ways to enhance security in Romania and the Black Sea region. I reaffirmed Romania’s commitment to strengthening NATO and… pic.twitter.com/Y6NcoUnPPy
— Marius-Gabriel Lazurca (@MariusLazurca) November 4, 2025

