Discuții la Cotroceni între Marius-Gabriel Lazurca și Comandantul Suprem al Forțelor Aliate pentru Transformare

5 November 2025, 13:38 (actualizat 5 November 2025, 13:39)

Marius-Gabriel Lazurca, consilier pe politică externă al președintelui Nicușor Dan, a anunțat că a avut o întâlnire cu Amiralul Pierre Vandier, Comandantul Suprem al Forțelor Aliate pentru Transformare, la Palatul Cotroceni.

Am avut marea plăcere să-l găzduiesc pe Amiralul Pierre Vandier, Comandantul Suprem al Forțelor Aliate pentru Transformare, la Palatul Cotroceni. Am discutat despre adaptarea strategică a NATO și despre modalitățile de a spori securitatea în România și în regiunea Mării Negre, a declarat Lazurca.

Acesta a subliniat angajamentul României față de Alianța Nord-Atlantică și importanța unei cooperări strânse între NATO și Uniunea Europeană. „Am reafirmat angajamentul României de a consolida NATO și de a asigura că acesta rămâne adecvat scopului său. Amândoi am subliniat necesitatea unei inovații continue, a unui proces decizional agil și a unor investiții eficiente în apărare, valorificând complementaritatea NATO-UE”, a adăugat el.

De asemenea, Lazurca a evidențiat importanța regiunii Mării Negre în arhitectura de securitate a Alianței. „Am subliniat că o abordare cuprinzătoare a NATO, cu o monitorizare sporită a evoluțiilor de la Marea Neagră, este vitală pentru securitatea Aliaților și pentru sprijinirea victoriei Ucrainei”, a concluzionat consilierul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite