România, din nou la Eurovision după doi ani de pauză. Mesaj de bun venit din partea organizatorilor competiției

1 November 2025, 14:59

După doi ani de pauză, România revine la Eurovision. Organizatorii competiției europene au transmis pe rețelele sociale un mesaj de bun venit.

“Bine ai revenit, România! Le vom spune «hola, mi bebébé» prietenilor noștri români la cea de-a 70-a ediție a Concursului Eurovision, care va avea loc la Viena în luna mai a anului viitor” – este mesajul postat de reprezentanții concursului.

Televiziunea Română este organizatoarea selecției naționale și participă la competiția europeană încă din 1993.

De-a lungul timpului, România a obținut performanțe notabile:

  • locul 3 cu Luminița Anghel & Sistem în 2005,
  • locul 3 cu Paula Seling & Ovi în 2010,
  • locul 4 cu Mihai Trăistariu în 2006.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite