Trei turiști au murit în munții Făgăraș, în 24 de ore. Operațiuni dificile de recuperare a trupurilor
Șir de tragedii în doar 24 de ore în munții Făgăraș. Echipele Salvamont au desfășurat o misiune extrem de dificilă pentru recuperarea trupului unui turist care a murit ieri pe Vârful Lespezi, spre Căldarea Berbecilor. Atenție, sunt informații cu impact emoțional!
Bărbatul de 43 de ani din Hunedoara a alunecat și căzut într-o prăpastie adâncă de 500 de metri. Alți doi prieteni cu care se aflau pe munte au alertat autoritățile. Astăzi, în zonă s-au deplasat 18 salvatori montani, iar evacuarea s-a făcut pe un traseu dificil în condiții meteo nefavorabile.
Sâmbăta s-a încercat recuperarea cadavrului cu ajutorul unui elicopter, însă acesta s-a deplasat de urgenţă la un alt caz pe Vârful Netedu, unde doi turiști și-au pierdut viaţa în condiții similare, iar un al treilea a fost salvat in extremis.
Salvamontiștii reamintesc că la peste 1500 de metri altitudine zăpada este înghețată și nu permite accesul nici măcar cu colțari.

