Doi turiști au murit și unul a fost rănit în timpul unei drumeții în munții Făgăraș, după ce au căzut într-o râpă

25 October 2025, 20:42 (actualizat 25 October 2025, 21:29)

Grav accident în munții Făgăraș. Doi turiști de 35 și respectiv 50 de ani din Ploiești au murit sâmbătă după-amiaza pe Vârful Netedu, după ce au căzut într-o râpă adâncă, în timpul unei drumeții.

Un alt treilea turist din grup s-a salvat în ultima clipă, agățându-se de stânci. Potrivit Salvamont Sibiu, accidentul s-a produs pe un traseu dificil. Cele două victime au fost găsite fără suflare la sosirea echipajelor de intervenție.

Elicopterul SMURD de la Brașov a preluat persoana conștientă, care nu a avut nevoie de îngrijiri medicale și a transportat-o la Bâlea Lac.

Un alt elicopter, de la Mureș, s-a deplasat la locul tragediei pentru a recupera trupurile celor două victime. Potrivit Agerpres, salvatorii montani vor încerca duminică să recupereze trupurile celor doi turiști decedați.

Din cauza terenului extrem de dificil și a condițiilor meteorologice, acestea nu au putut fi recuperate astăzi prin troliere. Operațiunea de recuperare va fi reluată mâine, atât terestru cât și aerian, în funcție de evoluția vremii. Din primele informații, persoanele implicate nu erau echipate corespunzător pentru condițiile de iarnă din zonă. Vom reveni cu detalii privind acțiunea de mâine“, a declarat directorul Salvamont Sibiu, Dan Popescu.

Toți trei erau bărbați din Ploiești, cei doi (decedați n.r.) au 35, respectiv 50 de ani”, a mai precizat Popescu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite