O sondă de petrol dezafectată, din perimetrul Vulcanilor Noroioși, a erupt în jeturi înalte de peste 5 metri

25 October 2025, 14:32 (actualizat 25 October 2025, 15:03)

O sondă de petrol dezafectată, din perimetrul Vulcanilor Noroioși, a erupt aseară în jeturi înalte de peste 5 metri. A fost alertat serviciul voluntar pentru situații de urgență, dar si autoritățile județene. Erupţia încă activă nu pune în pericol niciun obiectiv economic sau civil pentru că zona unde se manifesta este departe de orice locuință sau obiectiv turistic.

Nici pentru mediu nu e pericol pentru că toate echipamentele de exploatare sunt dotate cu filtre textile care să rețină particulele de petrol.

Sonda, forată la începutul secolului trecut a fost închisă după câțiva ani de exploatarea din cauza accesului dificil în perimetru.

În zona Vulcanilor Noroioși, compania OMV Petrom exploatează gaze şi petrol. 

Autoritățile locale spun că astfel de erupții de produc o dată la 2-3 ani şi durează cam 24-48 de ore.

Zona Vulcanilor Noroioşi este bogată în zăcăminte de gaze şi petrol, iar erupția dovedește că în subsol există încă rezerve.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite