DIICOT a extins ancheta în dosarul Nordis. Noi bunuri puse sub sechestru, în valoare de peste 38 de milioane de euro

21 October 2025, 12:37 (actualizat 21 October 2025, 19:41)

DIICOT a extins ancheta în dosarul Nordis și a pus sub sechestru noi bunuri, în valoare de peste 38 de milioane de euro.

Procurorii au extins urmărirea penală față de administratorii grupului Nordis, precum și față de companiile Nordis Management și Nordis Mamaia, pentru infracțiunea de înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, după ce au fost depuse peste 300 de noi plângeri penale din partea persoanelor păgubite.

În total, în dosar au fost formulate peste 700 de plângeri, iar valoarea bunurilor puse sub sechestru depășește 75 de milioane de euro.

Potrivit anchetatorilor, peste 850 de clienți care au plătit în avans și nu au primit apartamentele promise sunt considerați păgubiți.

Ancheta penală îi vizează pe patronii Nordis, Vladimir Ciorbă și Emanuel Poștoacă, precum și pe fosta președintă a Comisiei juridice a Camerei Deputaților, Laura Vicol.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite