Explozie în Rahova | Un pacient cu arsuri, transferat în Austria. Mai multe victime grav rănite se recuperează după intervenții chirurgicale
Un pacient în vârstă de 53 de ani, internat la Spitalul Universitar București, a fost transferat, sâmbătă dimineață, la Spitalul Universitar din Graz.
“O persoană afectată de explozia de pe Calea Rahovei, care prezintă arsuri extinse și multiple traumatisme, care se afla în stare critică și este intubată, este transportată, în aceste momente, la o clinică din Austria“, a comunicat, sâmbătă dimineață, în jurul orei 09.00, Inspectoratul General de Aviație.
“Astfel, ca urmare a solicitării transmise de echipa medicală a Spitalului Universitar, Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU), în strânsă colaborare cu Ministerul Sănătății, organizează în aceste momente transferul pacientului către un spital din Austria, unde a fost identificat un loc disponibil pentru tratament de specialitate”, arăta inspectoratul, la acel moment.
Transportul s-a realizat cu avionul SMURD al IGAV.
Pacientul a fost monitorizat permanent de echipa medicală pe durata deplasării.

Două dintre cele 17 persoane rănite în explozia din Rahova se recuperează rapid după intervențiile chirurgicale la care au fost supuse în cursul zilei de vineri.
Este vorba despre un bărbat care a ajuns la spital cu un plămân perforat și despre o femeie diagnosticată cu fractură de bazin.
Ambii sunt internați la Spitalul Floreasca din Capitală.
Potrivit estimărilor medicilor, cei doi ar putea fi externați chiar săptămâna viitoare.
O femeie în vârstă de 78 de ani, internată la Spitalul Bagdasar Arseni, este în stare stabilă.
Și ea a suferit arsuri în urma deflagrației. Sâmbătă dimineață, a fost pansată.
Rămâne intubată, au transmis medicii.
Cei doi copii internați la Spitalul “Grigore Alexandrescu” sunt în stare stabilă.
Adolescenta în vârstă de 17 ani a ieșit cu bine, aseară, din operație. Este în continuare în stare gravă, dar stabilă.
A fost detubată, este conștientă și vorbește.
Un băiat care s-a aflat sub supravegherea medicilor peste noapte a fost externat sâmbătă.
Mobilizarea a fost masivă în unitățile medicale din București.
Potrivit Ministerului Sănătății, în urma evaluărilor medicale de specialitate efectuate în unitățile sanitare incluse în celula de crizǎ constituită după explozia din Rahova, situația pacienților internați era vineri următoarea:
Spitalul Clinic de Urgență București – Floreasca – 3 pacienți
• Pacient, 68 de ani – operat de urgențǎ, urmează investigații imagistice suplimentare și monitorizare de specialitate.
• Pacientă, 58 de ani – prezintă fracturi la nivelul bazinului și coloanei lombare; necesită intervenție chirurgicală.
• Pacient, 86 de ani – fără leziuni post-traumatice; internat în secția de chirurgie pentru monitorizare.
Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu” – 2 pacienți
• Pacient pediatric – traumatism cranio-cerebral și plăgi suturate, fractură de claviculă; internat în secția de neurochirurgie, în supraveghere medico-chirurgicală.
• Pacientă pediatrică – intubată și ventilată mecanic; se află în blocul operator din cadrul secției de neurochirurgie.
Spitalul Universitar de Urgență București
• Pacient, 53 de ani – cu arsuri severe, staționar hemodinamic, intubat; s-a făcut solicitare oficială de transfer într-o unitate medicală de specialitate din străinătate.
• Alți 4 pacienți au fost evaluați medical, fără a necesita internare.
Spitalul Clinic de Urgență „Bagdasar-Arseni” – 2 pacienți
• Pacientă, 78 de ani – arsuri pe o suprafață corporală de sub 15%; în prezent nu necesită transfer în străinătate, starea fiind stabilă și echilibrată.
• Pacient, 58 de ani – evaluat în Unitatea de Primiri Urgențe, a refuzat internarea pentru monitorizare.
Pe timpul nopții, aproximativ 100 de jandarmi, împreună cu structurile Ministerului Afacerilor Interne și autorități locale, au rămas în zona afectată de explozie, pentru asigurarea măsurilor de ordine publică și prevenirea accesului neautorizat, atât în imobilul afectat de deflagrație, cât și în perimetrul delimitat.
Zona din jurul blocurilor afectate rămâne în continuare restricționată, iar jandarmii sunt prezenți pentru delimitarea și securizarea perimetrului.
Recomandarea forțelor de ordine: evitarea apropierii de perimetrul restricționat; respectarea indicațiilor autorităților; cetățenii să nu intervină pe cont propriu și să nu împiedice în niciun fel acțiunile echipelor de intervenție.

