Eșec pentru naționala de tineret, 0-1 cu Serbia în amicalul de la Arad
Pentru tricolorii pregătiți de Costin Curelea urmează meciul oficial cu Cipru, programat marți la Cluj-Napoca, în preliminariile CE-under 21.
Echipa națională de tineret a României a fost învinsă vineri seara de formația similară a Serbiei cu 0-1, într-un joc de pregătire desfășurat pe stadionul „Francisc Neuman” din Arad.
Unicul gol al partidei a fost marcat de Kuljanin în minutul 79, după o ezitare în defensiva gazdelor. Meciul a consemnat ocazii de ambele părți, Vermeșan și El Sawy au avut o dublă șansă (‘9), ultimul fiind aproape de gol și la o fază petrecută în minutul 32.
În actul secund, Burnete și Biliboc s-au aflat la un pas să înscrie cu puțin timp înainte de reușita oaspeților, care avea să fie singura de pe tabelă.
Pentru România under-21 urmează pe 14 octombrie duelul cu Cipru, la ora 19:00 pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în preliminariile CE din 2027.
Selecționerul Cosmin Curelea a folosit formula:
Lefter (’46 Rafailă) – Țuțu, Pașcalău (’69 Șt. Duțu), M.Duțu, David (’46 Strata) – Boțogan (’46 Vulturar), Szimionaș – El Sawy (’46 Biliboc), Trică (’69 Radaslavescu), Vermeșan, R. Pop.

