Festival dedicat toamnei, la Nagasaki. Manifestările sunt recunoscute drept patrimoniu cultural popular imaterial al Japoniei

8 October 2025, 13:52 (actualizat 8 October 2025, 14:06)

O toamnă mai blândă decât la noi este celebrată zilele acestea în Japonia. Festivalul toamnei este o tradiţie veche de 390 de ani în oraşul Nagasaki, din vestul Japoniei.

A doua săptămână din octombrie este mereu dedicată sărbătorii, care adună în jur de 60 de trupe, ce reprezintă regiuni diferite. Acestea sunt “dansurile oraşului”, dedicate unei zeități războinice a vântului, apei, agriculturii şi vânătorii.

Manifestările sunt recunoscute drept patrimoniu cultural popular imaterial al Japoniei.

Festivalul se încheie mâine.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite