Nicușor Dan, la Copenhaga: Am prezentat Raportul Parchetului privind alegerile din 2024. A existat interes

2 October 2025, 17:18 (actualizat 2 October 2025, 19:12)

Președintele Nicușor Dan a declarat la finalul  reuniunii Comunităţii Politice Europene, care a avut loc la Copenhaga, Regatul Danemarcei, că a prezentat Raportul Parchetului privind alegerile din 2024.

Președintele Nicușor Dan a susținut joi seara o conferință de presă de la Copenhaga, unde a prezentat în fața liderilor europeni reuniți în ședința Comunității Politice Europene raportul făcut de procurorul general Alex Florența despre alegerile prezidențiale anulate din 2024.

Am venit cu documentul și foarte mulți dintre oamenii cu care am discutat mi-au cerut o copie și au zis că o să-l citească pe avionul de întoarcere. A existat interes. Noutatea acestui document este că descrie un mecanism care, foarte pe scurt, înseamnă site-uri pe diferite teme, care sunt aparent benigne, cum ar fi spiritualitatea. Sunt site-uri pentru care Parchetul a dovedit că publicitatea a fost făcută de niște firme din Rusia, care trimit la niște așa numite site-uri de știri, care trimit la clone ale unor site-uri care sunt respectabile – acest mecanism este descris“, a declarat președintele.

Principalele declarații ale președintelui Nicușor Dan:

  • Ucraina – discuțiile s-au concentrat pe acel plan de acțiune cu care Comisia Europeană va veni la Consiliul European de la Bruxelles
  • S-a discutat despre cum va trebui să fie acest plan
  • Comitetul Politic European a început acum 3-4 ani, reunește țările di UE, din Europa care nu sunt in UE si câteva instituții ca OSCE, Consiliul Europei
  • Aici a fost o discutie despre securitatea europeană
  • Ca și la discuția de ieri, de la Consiliu, când vorbim de securitate, vorbim și de amenințări fizice, dar și de drone, război hibrid, atacuri cibernetice
  • Am participat la discuțiile despre securitate
  • Am prezentat raportul pe care Parchetul l-a făcut pe alegerile de anul trecut
  • În cadrul Comitetului Politic a avut loc un grupă de lucru pe tematica drogurilor, finalizat cu o Declarație comună
  • A fost o discuție pe Moldova în care dna președinte Maia Sandu ne-a prezentat tabloul societății în aceste alegeri parlamentare
  • Am avut o discuție bilaterală cu premierul Suediei, am discutat despre posibilitățile de colaborare pe industria de apărare
  • Am avut o discuție și cu prim ministrul Armeniei, următoarea întrunire a acestui Comitet Politic va avea loc în Armenia, în mai anul viitor.

La Copenhaga s-a încheiat joi seara summitul la nivel înalt al liderilor europeni. Au fost discuții politice și tehnice despre toate problemele care frământă Europa, ca urmare a ameninţărilor ruse.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite