În plină perioadă de austeritate, Poliția Locală Sector 3 vrea să cumpere 200 de tablete cu 2.400 de euro bucata
În plină perioadă de austeritate, poliția locală din Sectorul 3 al Capitalei uimește cu o achiziție cu totul neașteptată: vrea să cumpere 200 de tablete smart la prețul de 2.400 de euro bucata. Primăria de sector a precizat pentru Știrile TVR că s-a ajuns la acest preț pentru că echipamentele trebuie să reziste uzurii. Chiar și în aceste condiții, produsele similare care se găsesc pe platformele online costă între 200 și 600 de euro.
484.000 de euro cu TVA, atât este dispusă să plătească Poliția Locală a Sectorului 3, potrivit licitației din Seap, pentru 200 de tablete. Adică, în jur de 2.400 de euro bucata.
Ținând cont de caracteristicile cerute: rezistență la ploi, vând și praf, memorie RAM de 256 GB, prețul este de până la 4 ori mai mare decât cele afișate la o simplă căutare pe internet pentru dispozitive similare.
Dragoş Porojnicu, jurnalist TVR: Într-un răspuns pentru Știrile TVR, Primăria Sectorului 3 susține că achiziția celor 200 de tablete respectă legislația în vigoare și că prețul este justificat de rezistența acestora la intemperii și accidente.
Totodată, Primăria a ținut să sublinieze: “Aceste tablete sunt rezistente uzurii morale în timp şi au o rezistență net superioară la folosință continuă și vor putea fi utilizate ani de zile. S-a luat decizia achiziționării acestui tip de tabletă tocmai pentru a evita achiziția repetată în anii următori a unor tablete care se pot strica ușor“.
O achiziție despre care mulți consilieri locali habar nu au și nu îi văd rostul. Motiv pentru care aceștia au trimis primăriei o adresă oficială.
Andrei Stan, lider grup consilieri locali USR: Vrem să vedem și noi un referat de necesitate și ce a dus la dorința acestei achiziții. O considerăm inoportună în momentul de față, trecem printr-o perioadă dificilă.
Dragoş Dincă, prof. univ., Administraţie Publică, SNSPA: Sunt situații în care aceleași bunuri sau servicii se cumpără de către instituțiile publice la diferențe de prețuri și de cinci ori între un caz și altul, pentru că în România nu avem un sistem al prețurilor de referință: prețuri maxime în achizițiile publice. E adevărat, în cazul de față este o procedură lansată. Atribuirea finală se poate realiza și la 30% din valoarea estimată, dar, în momentul în care estimezi o valoare atât de mare, procesul este viciat pe undeva. Cineva nu și-a făcut treaba, de a estima corect valoarea obictelor ce urmează să se cumpere.
Totodată, specialiștii în administrație publică susțin că astfel de achiziții sunt total nepotrivite în contextul în care Guvernul are de gând să reducă nu mai puțin de 40% din funcționarii publici.

