Maia Sandu, după alegeri – PAS a câștigat majoritatea parlamentară: „Rezultatul nu e al unui partid. Este victoria țării”
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a susținut, luni, o conferință de presă la Chișinău, după scrutinul parlamentar din 28 septembrie, în urma căruia PAS a câștigat majoritatea parlamentară.
„Mulțumesc cetățenilor care au participat la vot. În satele mici, în orașele mari, în țară sau peste crotare, fiecare vot a contat) Am demonstrat lumii întregi că suntem curajoși și demni. Nu ne-am lăsat cumpărați, intimidați, speriați. Ne-am mobilizat și ne-am protejat țara prin votul nostru onest. Vă mulțumesc din suflet. Am demonstrat responsabilitate și acasă și în diasporă”, a declarat Maia Sandu.
Șefa statului a subliniat că unitatea va fi esențială pentru următoarea perioadă: „Și cei care ieri toată ziua au cules struguri pe câmp pentru că iată vin ploile, și cei pentru care secția de vot a fost la sute sau chiar mii de kilometri, și-au făcut timp, au ajuns la urna de vot și și-au ajutat țara prin votul lor. Ieri, dar și în săptămânile de campanie, am arătat că știm să fim uniți atunci când viitorul țării noastre este în primejdie. Trebuie să rămânem la fel de uniți și în efortul nostru de zi pe zi pentru ca să participăm împreună la dezvoltarea Moldovei. Unitatea noastră ne va proteja în aceste timpuri grele și ne va ajuta să realizăm mai repede și mai bine programele de dezvoltare a țării. Rezultatul votului nu este victoria unui partid sau a unor alegători. Este victoria țării și această victorie trebuie să o folosim pentru binele tuturor ceațenilor, indiferent pentru cine au votat.”
În discursul său, Sandu a accentuat direcția europeană a Moldovei: „Moldova este casa noastră a tuturor și cu toții ne dorim aceleași lucruri. Să trăim în pace, în libertate, să le asigurăm copiilor noștri un viitor bun aici acasă, în siguranță. Calea cea mai scurtă către aceste obiective este Calea Europeană. Votul de ieri este un vot puternic pentru aderarea la Uniunea Europeană. Calea cea mai scurtă către pace și libertate este calea europeană”.
Ea a criticat tentativele de destabilizare venite din exterior: „Kremlinul a încercat să ne dezbine. Această campanie a arătat că avem vulnerabilități, dar avem și instituții capabile și oameni dedicați. O contribuție enormă a avut-o presa, care a reușit să desconspire scheme ale Kremlinului împotriva Moldovei”.
În același timp, Maia Sandu a punctat prioritățile pentru viitorul guvern: „Dar mai avem încă mult de lucru. Niciodată un scrutin nu trebuie să se mai desfășoare sub asemenea amenințări. Și aici cel mai important lucru pe care trebuie să-l facem este reforma justiției. În democrație, societatea funcționează după lege, iar legea trebuie să fie aplicată în raport cu fiecare. Trebuie să eliminăm definitiv acest fenomen rușinos de cumpărarea voturilor, în primul rând asigurându-ne că toți cei care au organizat aceste scheme și au momit oamenii în aceste capcane sunt pedepsiți conform legii. Iar partidele politice trebuie să respecte exemplar prevederile legii, mai ales ale legii cu privire la finanțare (…) Lupta cu dezinformarea e mai dificilă, dar trebuie să căutăm și aici soluții”
Președinta Republicii Moldova a încheiat discursul subliniind că nu există învingători și înviși și doar uniți moldovenii pot construi un viitor pașnic.
Știu că unii dintre dvs. își fac griji. Viitoare guvernare trebuie să se asigure că nimeni nu este lăsat în urmă. Alegerile au trecut, știu că mulți sunteți obosiți. A fost o perioadă grea și încărcată. Acum e momentul să ne adunăm cu toții și să ne amintim că ne unește mai mult, decât ceea ce ne desparte. Nu există învingători și înviși, pentru că doar împreună putem construi un viitor pașnic, sigur și prosper pentru Republica Moldova. Iar acum vă mai spun ceva. Să nu uităm că există viață și dincolo de politică. Plimbări, cărți, spectacole, sport, întâlniri cu familia și cu prietenii. Munca preferată. Spor la muncă nouă tuturor. Vă mulțumim!

