A început culesul strugurilor. Viticultorii spun că seceta din ultimii ani poate fi combătută doar prin irigații

24 September 2025, 20:06 (actualizat 24 September 2025, 20:07)

Culesul strugurilor începe, în mod tradițional, cu soiurile albe, apoi continuă cu cele roșii. La viile Stațiunii Didactice “Banu Mărăcine” se culege acum Feteasca Neagră.

Constantin Băducă, directorul Stațiunii Didactice „Banu Mărăcine: E esențial ca strugurii să ajungă la cramă în 4–6 ore de la recoltare, pentru că ne dorim să păstrăm stratul de pruină, care este foarte important.

Procesarea strugurilor se face cu utilaje moderne, care permit depozitarea imediată a mustului într-un mediu controlat.

Producția de struguri de la Stațiune este cu până la 30% mai mare decât anul trecut la soiurile albe, și chiar mai mult în cazul Feteștii Negre.

Constantin Băducă, directorul Stațiunii Didactice „Banu Mărăcine: Din punct de vedere calitativ, a fost un an excepțional. Numai din perspectiva zahărului, a aromei și faptul că strugurii sunt într-o perfectă stare sanitară.

Viticultorii spun că seceta din ultimii ani poate fi combătută doar prin irigații și recomandă instalarea unor astfel de sisteme prin programul de reconversie și restructurare din agricultură.

Recoltarea strugurilor se va încheia la jumătatea lunii octombrie. Printre ultimii culeși se numără cei din soiul Cabernet Sauvignon.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite